Oleksy: w środę komisja regulaminowa rozpatrzy wnioski ws. Pęczaka
W środę komisja regulaminowa i spraw
poselskich zajmie się wnioskami prokuratury o uchylenie immunitetu
posłowi SLD Andrzejowi Pęczakowi oraz o wyrażenie zgody na jego
aresztowanie - poinformował dziennikarzy marszałek Sejmu
Józef Oleksy (SLD) po posiedzeniu Konwentu Seniorów. Głosowanie
odbędzie się w piątek.
Wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz (SdPl) dodał, że jeśli z jakichś względów nie doszłoby do rozpatrzenia tego wniosku i "rzecz miałaby się przeciągać", to Prezydium skorzysta ze swojego prawa zwołania posiedzenia komisji. Byłoby to w czwartek, tak by w piątek można było ten wniosek poddać pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu - podkreślił Nałęcz.
Z wnioskami o uchylenie Pęczakowi immunitetu oraz o zastosowanie wobec niego aresztu wystąpiła łódzka prokuratura apelacyjna. Chce ona postawić Pęczakowi zarzut przyjęcia korzyści majątkowej i osobistej od biznesmena Marka D. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich ma opiniować wnioski prokuratury. Chodzi o sprawdzenie formalnej poprawności oświadczenia Pęczaka o zrzeczeniu się immunitetu oraz rozpatrzenie wniosku o jego aresztowanie.
Oleksy, odnosząc się do uzasadnienia wniosku prokuratury zaznaczył, że "prokurator składa wniosek wedle swojej wiedzy i prowadzonego śledztwa", dlatego on nie wnika "jaka materia ze śledztwa jest podstawą złożenia takiego wniosku". Nie sprawdzamy, czy prokurator łódzki zbadał coś dokładnie, czy mniej dokładnie. To jest prawidłowo złożony wniosek formalny i zamierzam w piątek poddać go pod głosowanie, bez względu na opinię komisji - dodał Oleksy.
Marszałek podkreślił, że Sejm nie podejmuje decyzji o aresztowaniu, a jedynie wyraża na nie zgodę. Przypomniał, że Sejm już raz udzielił zgody na aresztowanie - posła Andrzeja Jagiełły - ale sąd nie podjął decyzji o aresztowaniu.
Oleksy poinformował, że nie dotarło do niego jeszcze oświadczenie formalne od Pęczaka w sprawie zrzeczenia się przez niego immunitetu. Mam tylko zapowiedź, że poseł tak uczyni - powiedział.
Według marszałka trzeba jak najszybciej "wziąć się" za lukę w zapisach w polskim prawie. Są już wnioski odnośnie procedowania sprawy posłów skazanych, utraty mandatu i niemożności kandydowania. Trzeba rozstrzygnąć status posła, który traci wolność, traci immunitet, a nie traci mandatu - podkreślił.
Nikt by nie przewidywał, że może się zdarzać w Rzeczypospolitej, że poseł, czy radny będzie aresztowany. Wyobraźnia o patologiach w Polsce nie sięgała tak daleko, stąd w regulacjach prawnych nie ma takiego przypadku - dodał marszałek.
Oleksy zapowiedział, że będzie głosował za przyjęciem wniosku, ale w klubie SLD nie będzie żadnej "ochrony solidarnościowej" posła Pęczaka.