Trwa ładowanie...
d3knk24

Oleksy: równość najlepszym rozwiązaniem

Józef Oleksy (PAP/Andrzej Rybczynski) Przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej Józef Oleksy podkreślił, że Polska powinna bronić równego statusu swoich rolników i rynku, ponieważ propozycje Unii w kwestii rolniczych dopłat są dla nas niezadowalające. Oleksy dodał, że jeśli nie będzie równego traktowania, to trzeba w tej sytuacji podjąć temat dostępu rolników unijnych do rynku polskiego. Najlepsze rozwiązanie to - zdaniem Oleksego - równość - a jak do niej doprowadzić to temat dla negocjatorów i rządu.
Share
d3knk24

W Salonie Politycznym Programu III Polskiego Radia Józef Oleksy powiedział we wtorek, że jednym z podstawowych jest pytanie o kształt Unii Europejskiej. Oleksy zgodził się z opinią prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, według którego Polakom szczególnie bliski jest narodowy charakter państwa. Jak powiedział, Polska opowiadać się będzie za budową Unii jako ponadnarodowej wspólnoty na ścisłej bazie państwa narodowego z jego walorami kulturowymi i tradycją. Jeśli Unia ma być federacją to - zdaniem Oleksego - federacją państw samodzielnych, stawiających na rozwój samorządności.

Według Józefa Oleksego, przyszła Unia Europejska powinna być Wspólnotą skuteczną, bliską ludziom oraz sprawnym zespołem instytucji, tak by obywatele polscy byli zadowoleni, gdy nasz kraj znajdzie się w unijnych strukturach. Oleksy powiedział również, że Unia powinna mieć akt konstytucyjny, który wymieniałby obowiązujące we Wspólnocie wartości i reguły.

Przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej jest ponadto zdania, że Unia ma w rozszerzeniu swój interes, jeśli chce być wielkim podmiotem gospodarczym, grupą krajów wpływowych. (aka)

d3knk24

Podziel się opinią

Share
d3knk24
d3knk24
Więcej tematów