Trwa ładowanie...
d2qovlb

Ołeksandr Turczynow: wojskowa blokada Krymu jest tymczasowa

Plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy okazał się porażką - oświadczył pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow w przemówieniu do narodu wyemitowanym wieczorem przez stacje telewizyjne. Zapewnił także, że prowadzona przez Rosjan wojskowa blokada Krymu jest tymczasowa i nie doprowadzi do odłączenia półwyspu od Ukrainy. - Jesteśmy gotowi do rozmów, ale nigdy nie pogodzimy się z aneksją naszych ziem - oznajmił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeksandr Turczynow
Ołeksandr Turczynow (AFP, Fot: Sergei Supinsky)
d2qovlb

Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju, miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie pod pretekstem obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

- Ten plan się jednak nie powiódł dzięki prawidłowej strategii działań, którą wybraliśmy. Nasi wojskowi pokazali iście bohaterską cierpliwość, Ukraińcy nie poddali się prowokacjom, a Rosja znalazła się faktycznie w izolacji międzynarodowej - powiedział Turczynow.

P.o. prezydenta zapewnił, że prowadzona przez Rosjan wojskowa blokada Krymu jest tymczasowa i nie doprowadzi do odłączenia półwyspu od Ukrainy. - Jesteśmy gotowi do rozmów, ale nigdy nie pogodzimy się z aneksją naszych ziem - oznajmił.

d2qovlb

Podkreślił przy tym, że naród ukraiński nie walczy z Rosjanami, którzy wychodzą na ulice swoich miast, by protestować przeciwko działaniom swego rządu. - Przeciwko nam skierowało się kierownictwo polityczne Federacji Rosyjskiej, które marzy o odrodzeniu imperium i panicznie boi się przykładu Ukrainy, w której naród pokonał reżim totalitarny - powiedział.

Turczynow wyjaśnił, że w obliczu zagrożenia z zewnątrz władze ukraińskie zmuszone były wprowadzić ograniczenia w finansowaniu wydatków państwowych, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na obronność oraz częściową mobilizację.

- Zrobimy wszystko, by rozwiązać ten konflikt drogą dyplomatyczną, ale zagrożenie wojskowe jest realne. Dlatego też podpisałem dekret o częściowej mobilizacji, która została zatwierdzona przez parlament - wyjaśnił.

- Pragnę powiedzieć wszystkim: codziennie zwiększamy swoje zdolności bojowe i obronne. -Ukraina gotowa jest do obrony własnej ziemi - oświadczył Turczynow.

d2qovlb

P.o. prezydenta zaapelował do Ukraińców o jedność narodową i zapowiedział, że podejmowane przez inspirowanych z Moskwy separatystów próby rozbicia kraju od wewnątrz zostaną zdecydowanie ukrócone.

- Podburzanie ludzi do masowych wystąpień, zajmowanie siedzib instytucji państwowych, samosądy, czy sprzeciw okazywany milicji czy siłom zbrojnym będzie oceniane jako współpraca z wojskowym agresorem i zbrodnia przeciwko państwu - ostrzegł Turczynow w wystąpieniu telewizyjnym.

d2qovlb

Podziel się opinią

Share
d2qovlb
d2qovlb