PolskaOlejniczak apeluje do rolników o mobilizację

Olejniczak apeluje do rolników o mobilizację

Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak zaapelował do rolników, którzy jeszcze nie złożyli wniosków o dopłaty bezpośrednie, aby zmoblizowali się w ostatnich dwóch dniach i złożyli dokumenty. Po 30 czerwca także można składać wnioski, ale każdy dzień będzie kosztował rolnika utratę 1% dopłaty.

Na dwa dni przed upływem terminu wnioski złożyło 85% rolników posiadających numer ewidencyjny gospodarstwa, czyli 1 307 tys. osób. Złożone wnioski obejmują około 90% ziemi rolnej w naszym kraju.

To dobry poziom europejski - podsumował minister Olejniczak, który przedstawił informację w tej sprawie na posiedzeniu rządu.

Ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie mija 25 lipca.

Na posiedzeniu rząd krytycznie ocenił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wady projektu to między innymi premiowanie rodzin o wyższych dochodach, a pomijanie grupy rodzin biedniejszych oraz brak wskazania źródła finansowania świadczeń na kwotę około 160 milionów złotych.

Minister polityki społecznej Krzysztof Pater zauważył, że po pracach w komisji z projektu poselskiego został tylko tytuł i numer druku, a cała reszta całkowicie się zmieniła. Rząd za tydzień zaproponuje poprawki do tego projektu, tak by były społecznie sprawiedliwe i możliwe do sfinansowania - poinformował minister Pater.

Projekt stworzony przez komisję sejmową minister porównał do słynnej ustawy "203", która przyznawała podwyżki dla służby zdrowia. To rozdawanie pieniędzy, których nie ma - podkreślił Krzysztof Pater.

Rząd przyjął także projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która określa zasady zastępowania w procesie inwestycyjnym środków budżetowych kapitałem prywatnym. Chodzi o to, by zachęcać stronę prywatną do angażowania środków w realizację potrzeb publicznych i ośmielać stronę publiczną do wyręczania się kapitałem prywatnym - wyjaśniła wiceminister gospodarki Irena Herbst. Podkreśliła, że taka współpraca przynosi istotne oszczędności oraz podnosi standard świadczonych usług, przy czym nie ogranicza odpowiedzialności strony publicznej za inwestycje.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest stosowane z powodzeniem w Hiszpanii, Irlandii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Rząd przyjął także program usprawnienia sądownictwa gospodarczego w Polsce.

Do końca roku ma nastąpić znaczne wzmocnienie aparatu pomocniczego sędziów gospodarczych przez wykorzystanie wszystkich niewykorzystanych dotąd etatów asystentów sędziów - poinformował minister sprawiedliwości Marek Sadowski.

Cały program składa się z 22. punktów - w tym między innymi zwiększenie nadzoru ministra nad tokiem spraw oraz wyposażenie wszystkich sal w sądach gospodarczych w sprzęt komputerowy. Pierwszych efektów realizacji programu można się spodziewać zdaniem ministra już we wrześniu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)