Okupacja szpitali kontynuowana
Pracownice szpitala w Starachowicach (woj.
świętokrzyskie) zawiesiły trwający od
wtorku protest głodowy. W regionie trwa nadal strajk okupacyjny w
Skarżysku-Kamiennej i Włoszczowej. Wbrew wcześniejszym
zapowiedziom, od soboty do poniedziałku ani na chwilę nie odejdą
od łóżek pacjentów pielęgniarki w szpitalu w Sandomierzu.
Jak poinformowała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w woj. świętokrzyskim, Dorota Szlufik, uczestnicy starachowickiego protestu zawiesili głodówkę i przerwali okupowanie lecznicy po tym, jak prezydium Komisji Trójstronnej ustaliło w piątek z przedstawicielami rządu, że w przyszłym tygodniu rozpocznie prace zespół branżowy ds. służby zdrowia. Ma to być nowa forma współdziałania partnerów społecznych w rozwiązywaniu problemów placówek medycznych.
Szlufik zaznaczyła, że w przyszłym tygodniu w szpitalach świętokrzyskich protesty związkowe będą mimo to kontynuowane. Wyłączyły się z nich jedynie Starachowice, bo tam okupacja nie miała charakteru rotacyjnego, toteż jej uczestnicy byli już przemęczeni - wyjaśniła. Dodała, że każde środowisko związkowe, m.in. sandomierskie, decyduje o formie protestu samodzielnie.
Pracownicy szpitali protestują przeciwko obowiązującym od 5 lutego zmianom w Kodeksie postępowania cywilnego (kpc), które dotyczą egzekucji komorniczych w zadłużonych lecznicach. Strajkujący chcą, aby komornicy nie mogli zajmować pieniędzy przeznaczonych na ich pensje.
Na piątkowym spotkaniu Komisji Trójstronnej związkowców poinformowano o uruchomieniu przez prezydenta szybkiej ścieżki legislacyjnej dla projektu zmian kpc w części dotyczącej egzekucji komorniczych w zadłużonych zakładach pracy. Celem zmian jest uniemożliwienie zajmowania pieniędzy przeznaczonych na pensje. Minister sprawiedliwości zaapelował do komorników, by na razie zaniechali egzekucji środków z kont szpitali i zakładów opieki zdrowotnej.
Protesty służby zdrowia w Świętokrzyskiem rozpoczęły się 27 stycznia głodówką w szpitalu w Starachowicach. Powodem była nowelizacja kpc; 5 lutego zaczął obowiązywać przepis, który dopuszcza w zakładach objętych egzekucją komorniczą jedynie na trzymiesięczną wypłatę minimalnego wynagrodzenia za pracę i to wyłącznie za zezwoleniem sądu.
Od 1 lutego w świętokrzyskich szpitalach obowiązuje pogotowie protestacyjne. 7 lutego rozpoczął się okupacyjny strajk rotacyjny w szpitalu w Skarżysku, a 15 lutego okupację lecznicy rozpoczęły pielęgniarki we Włoszczowej. Związkowcy ze Starachowic 10 lutego zawiesili głodówkę na pięć dni.
Od początku tego tygodnia w regionie kolejne szpitale powiatowe przeprowadzają strajki ostrzegawcze. Protesty takie odbyły się już w szpitalu psychiatrycznym w Morawicy, w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz w szpitalach w Busku-Zdroju, Jędrzejowie i Pińczowie.