"Okulary Równości" dla gminy, "Skierowanie do Okulisty" dla hoteli
Rada Gminy Chybia na Śląsku Cieszyńskim, która zwolniła z niektórych opłat przedsiębiorców tworzących miejsca pracy dla kobiet, otrzymała wyróżnienie Okulary Równości. Sieć hoteli Elite, która uznała, że nagrody w ich promocji mogą wygrać tylko osoby heteroseksualne dostała Skierowanie do Okulisty.
Poinformowała o tym Rada Programowo-Konsultacyjna, działająca przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, która kolejny już raz wręczyła Szwedzkie Okulary Równości oraz upomnienia nazywane Skierowaniem do Okulisty.
Okulary Równości to nagroda dla osób dostrzegających problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn. Skierowanie zaś to upomnienie dla osób, instytucji i mediów, które wykazują się "brakiem ostrości widzenia problemów związanych z równym statusem kobiet i mężczyzn".
Odznaczenie, zaprojektowane przez Marianne Laxen, powstało w 2001 r. w czasie gdy Unii Europejskiej przewodniczyła Szwecja. Zostało wręczone wszystkim premierom i ministrom krajów UE.
Dotychczas Rada Programowo-Konsultacyjna przyznała Okulary Równości m.in. dziennikarkom - Monice Olejnik, Agnieszce Kublik, Elizie Olczyk, Ewie Winnickiej i Joannie Podgórskiej, mecenasowi Andrzejowi Rogoyskiemu, ministrowi Jarosławowi Pietrasowi, senatorowi Andrzejowi Jaeschke, Kindze Dunin, sieci Multikino oraz redakcjom PAP, "Zwierciadła", "Nie" i "Forum".
Wcześniej na Skierowania do Okulisty zasłużyli zdaniem Rady m.in.: posłowie Adam Halber i Janusz Lisak, posłanka Marta Fogler, Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej i Sąd Rejonowy w Częstochowie (sprawa molestowanej tłumaczki) oraz Wojciech Wierzejski.