PolskaOkulary Równości dla dziennikarek "Polityki" i II programu TVP

Okulary Równości dla dziennikarek "Polityki" i II programu TVP

Dziennikarki "Polityki" Ewa Winnicka i Joanna Podgórska oraz II program TVP wyróżniono w środę Okularami Równości, przyznawanymi za dostrzeganie problemów związanych z dyskryminacją płci i dążenie do osiągnięcia równego statusu kobiet i mężczyzn.

31.03.2004 | aktual.: 31.03.2004 16:32

Okulary Równości - małą broszkę do wpięcia w klapę - przyznaje Rada Programowo-Konsultacyjna przy pełnomocniczce rządu ds. równego statutu kobiet i mężczyzn.

Winnicką i Podgórską wyróżniono za podejmowanie w artykułach publikowanych w "Polityce" tematów trudnych i kontrowersyjnych. "Ich publikacje służą podnoszeniu świadomości społecznej w tak ważnych obszarach, jak molestowanie seksualne, prawa kobiet, podział ról społecznych czy przemoc w rodzinie" - napisano w uzasadnieniu.

Natomiast wyróżnienie dla II programu TVP przyznano za konsekwentne podejmowanie tematyki praw kobiet i za to, że realizując misję w telewizji publicznej promuje standardy równości, otwartości i tolerancji. Docenione zostało również to, że "dwójka" zaangażowała się w międzynarodową akcję "16 dni działania przeciw przemocy wobec kobiet".

Poza Okularami przyznawane są "skierowania do okulisty". Wręczane są osobom i instytucjom, które nie dość wyraźnie dostrzegają problemy równych szans, "z nadzieją na poprawę ich pola widzenia". Tym razem skierowania takie otrzymały Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej oraz Sąd Rejonowy w Częstochowie.

Obie te instytucje uznały, iż należy umorzyć postępowanie w sprawie molestowania seksualnego tłumaczki przez przedstawicieli władz powiatu częstochowskiego mimo przedstawionych przez nią zeznań i dowodów. Rada uznała, iż na instytucjach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za zwalczanie przejawów dyskryminacji ze względu na płeć.

Przedstawiciele organów sprawiedliwości nie stawili się po odbiór "skierowania".

Wyróżnienie Okulary Równości, zaprojektowane przez plastyczkę Marianne Laxen, powstało w 2001 r. dla upamiętnienia prezydencji szwedzkiej w Unii Europejskiej. Okulary Równości otrzymali wszyscy premierzy, szefowie rządów i ministrowie krajów UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)