Trwa ładowanie...
23-11-2006 09:55

Okoliczności tragedii w "Halembie" wyjaśnia prokuratura

Kilkudziesięciu świadków przesłuchali już
policjanci i prokuratorzy, prowadzący śledztwo w sprawie wtorkowej
katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. Okoliczności
tragedii badają też organy nadzoru górniczego. W przyszłym
tygodniu specjalna komisja ekspertów Wyższego Urzędu Górniczego ma
przeprowadzić na dole wizję lokalną.

Okoliczności tragedii w "Halembie" wyjaśnia prokuraturaŹródło: PAP
doo9hla
doo9hla

Warunkiem przeprowadzenia wizji jest ostateczne zakończenie akcji ratowniczej oraz odpowiednie zabezpieczenie rejonu podziemnej katastrofy. We wtorek wybuch metanu zabił tam 23 osoby. Ciało ostatniej ofiary znaleziono w czwartek nad ranem.

Chciałbym rozpocząć prace komisji od wizji lokalnej na miejscu. Liczę, że pierwsze posiedzenie ekspertów uda się zorganizować w przyszłym tygodniu. Chciałbym, aby komisja zakończyła prace najpóźniej do 31 marca przyszłego roku - powiedział przewodniczący komisji prezes WUG, Piotr Buchwald.

Zapewnił, że gdy tylko komisja zakończy pracę, przedstawi publicznie swoje ustalenia. Dodał, że komisja liczy obecnie 19 członków - głównie ekspertów z ośrodków naukowych, zajmujących się górnictwem. Na posiedzenia będą też zapraszani przedstawiciele wszystkich górniczych central związkowych.

Prezes chciałby, aby komisja drobiazgowo wyjaśniła wszystkie wątki związane z katastrofą - nie tylko same okoliczności wybuchu metanu, ale również dotyczące np. sprawności kopalnianych systemów metanometrii czy kwestii zatrudniania przez kopalnię firm zewnętrznych. 15 zmarłych górników było zatrudnionych w jednej z takich firm.

doo9hla

Prawdopodobnie - jak zwykle w podobnych przypadkach - komisja zleci wykonanie stosownych ekspertyz. Prezes WUG zwrócił się w czwartek do premiera o przeznaczenie środków z rezerwy na ich finansowanie. Według Buchwalda, powinny one być finansowane wyłącznie ze środków państwa, a nie np. spółek węglowych.

Prezes WUG zadeklarował współpracę z prokuraturą i policją, które prowadzą własne śledztwo w tej sprawie. Jak powiedział PAP rzecznik śląskiej policji, podinsp. Andrzej Gąska, przesłuchano już kilkadziesiąt osób - pracowników kopalni oraz firm zewnętrznych, którym zleca ona usługi. Zabezpieczono również dokumentację techniczną kopalni i inne dokumenty.

Z prowadzącym śledztwo zespołem prokuratorów współpracują policjanci z trzech wydziałów komendy wojewódzkiej: kryminalnego, zwalczania przestępstw przeciwko mieniu oraz przestępczości gospodarczej, a także laboratorium kryminalistyczne - powiedział podinsp. Gąska.

Rzecznik gliwickiej prokuratury okręgowej, Michał Szułczyński, przypomniał, że nadal prowadzona jest identyfikacja zwłok ofiar. Sześć ciał, przewieziono już w środę do Zakładu Medycyny Sądowej, obecnie przewożone są kolejne, wydobyte w nocy ze środy na czwartek.

doo9hla

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała, że w niektórych przypadkach konieczna może się okazać identyfikacja genetyczna ofiar tragedii w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej. Rzecznik Prokuratury Michał Szulczyński poinformował, że poproszono już rodziny o próbki DNA. Najpierw ciała zostaną okazane rodzinom, następnie niektóre zostaną poddane sekcji.

Przy identyfikacji ofiar przez rodziny górników, obecni są policyjni psychologowie, którzy towarzyszą również bliskim ofiar w domach oraz w kopalni.

Śledztwo prokuratury prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka oraz sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób oraz mienia. Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest "w sprawie". Nikomu nie przedstawiono zarzutów.

doo9hla
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doo9hla
Więcej tematów