Trwa ładowanie...
d1zga4e
Newsweek

Ojcowie na tacierzyńskim - istoty z innej planety

Mężczyźni, którzy postanowili zostać w domu z dziećmi, są w Polsce traktowani jak istoty z innej planety - pisze "Newsweek".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ojcowie na tacierzyńskim - istoty z innej planety
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1zga4e

Ojcowie na tacierzyńskim są znienawidzeni przez pracodawców, potępiani przez biskupów, lekceważeni przez kobiety z najbliższego otoczenia (matki, a nawet żony) - podkreśla tygodnik.

"Newsweek" przywołuje przypadek Piotra, 43-letniego ekonomisty z Krakowa, który z gorączkującym niemowlakiem pojawił się niedawno w przychodni. Lekarka nie chciała go przyjąć; zażądała przyjścia matki dziecka.

Urlop rodzicielski może dziś trwać aż 52 tygodnie, podczas gdy rok wcześniej wynosił 20 tygodni. Skorzystać z niego mogą zarówno matki, jak i ojcowie.

d1zga4e

Bonusem dla ojców jest dwutygodniowy urlop przeznaczony wyłącznie dla nich. Jeśli nie skorzystają z niego w ciągu pierwszego roku życia dziecka - przepada.

W sierpniu na urlopie ojcowskim przebywało ponad 20 tys. Polaków. Jeszcze kilka lat temu była to zaledwie garstka. Sprawa tacierzyńskiego nie wygląda jednak już tak optymistycznie.

Na 130 tys. rodziców będących obecnie na urlopie rodzicielskim, zaledwie 2 proc. to ojcowie. Dla porównania, w Norwegii decyduje się na niego 90 proc. ojców. Tam, nie tylko prawo, ale całe otoczenie - pracodawcy, rodzina - sprzyjają mężczyznom, którzy chcą opiekować się potomstwem.

Z badań TNS OBOP wynika, że prawie połowa ojców w Polsce boi się poprosić pracodawcę o urlop rodzicielski. Nie bez powodu - ubiegłoroczne dane Państwowej Inspekcji Pracy mówią, że co dziesiąty ojciec starający się o urlop stracił pracę.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów