Trwa ładowanie...
d1huphu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ojciec chłopca, który utonął w Turcji, wrócił do Syrii pochować rodzinę

Ojciec małego Aylana Kurdiego, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji, wrócił do Syrii, by pochować dwóch synów i żonę - ofiary przeprawy do Europy. W piątek Abdullah Kurdi przekroczył syryjską granicę - poinformowała agencja AFP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ojciec chłopca, który utonął w Turcji, wrócił do Syrii pochować rodzinę
(PAP/EPA, Fot: Tolga Adanali)
d1huphu

Kurdi, wioząc trumny ze zwłokami najbliższych, wraca do rodzinnego miasta Kobane, by pochować tam swoją żonę Rihannę, trzyletniego Aylana i jego pięcioletniego brata Ghaleba.

W Kobane trwają już przygotowania do pogrzebu. Chłopcy i ich matka "zostaną pochowani jak męczennicy, bo zapłacili życiem za ucieczkę przed wojną" - poinformowały władze miasta. Według AFP Abdullah Kurdi jest nadal w stanie głębokiego szoku.

Światowe media obiegły w ostatnich dniach zdjęcia przedstawiające zwłoki małego Aylana wyrzucone na plażę w Bodrum na południowym wschodzie Turcji. Niewielka łódka, którą rodzina chłopca próbowała przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy, zatonęła.

d1huphu

Rząd Kanady, który znalazł się w ogniu krytyki po śmierci małego Aylana, gdyż miał odmówić jego rodzinie schronienia, zaproponował teraz Abdullahowi Kurdiemu azyl. Mężczyzna nie przyjął propozycji.

Kurdi wezwał społeczność międzynarodową, by zrobiła wszystko, aby uniknąć kolejnych tragedii, takich jak ta, która spotkała jego rodzinę. - Chcę, aby cały świat zobaczył, co nas spotkało, gdy uciekaliśmy przed wojną - powiedział tureckim dziennikarzom. - Niech świat zwróci na nas uwagę, żeby zapobiec temu, co nas spotkało. Niech to będzie ostatnia tragedia - dodał.

Pochodząca z Kobane rodzina Abdullaha Kurdiego mieszkała przed wybuchem syryjskiego konfliktu w 2011 roku w Damaszku, w 2012 roku uciekła przed wojną do Aleppo, a gdy i tam zaczęły się walki wróciła do Kobane. Kiedy Państwo Islamskie przypuściło ofensywę na miasto, rodzina Kurdich uciekła do Turcji, z zamiarem przeniesienia się do Kanady, gdzie mieszka siostra Abdullaha Kurdiego. Gdy nie udało im się uzyskać azylu w Kanadzie, postanowili przedostać się do Europy - powiedział dziennikarz z Kobane Mustafa Ebdi. - Pożyczyli pieniądze od kogoś z bliskich i starali się znaleźć gdzieś lepsze życie - dodał Ebdi.

W Kobane, w wyniku walk z dżihadystami z Państwa Islamskiego, śmierć poniosło 16 członków rodziny Kurdich.

d1huphu

Podziel się opinią

Share

d1huphu

d1huphu
Więcej tematów