Ogród Europejski 2003 otwarty
We Franfurcie nad Odrą i w Słubicach rozpoczął się ponadgraniczny festiwal kulturalny - Ogród Europejski 2003. Do jesieni w obu miastach odbędzie się kilkadziesiąt imprez kulturalnych i rozrywkowych.
09.05.2003 11:30
Głównymi atrakcjami pierwszego dnia imprezy są m.in. projekcje filmów - "Edi" Piotra Trzaskalskiego i "Pianista" Romana Polańskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah. Ogród Europejski 2003 honorowym patronatem objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
"Idea wspólnego przedsięwzięcia Ogrodu Europejskiego zrodziła się kilka lat temu. Oba miasta uchwaliły wtedy wspólną strategię rozwoju, która przewidywała przede wszystkim transgraniczną współpracę Słubic i Frankfurtu w zakresie gospodarczym, kulturalnym i infrastrukturalnym" - powiedział dyrektor słubickiego domu kultury Tomasz Pilarski.
"Nie mniej ważnym celem, który nam przyświeca, jest stworzenie podstaw do jeszcze bardziej ścisłej współpracy obu miast i integracji ich mieszkańców" - dodał Pilarski.
Miasta mają stać się jednym organizmem, połączonym siecią wspólnych przedsięwzięć i projektów, które powinny zachęcić Polaków i Niemców do spotkań oraz poznawania kultur i siebie nawzajem.
Efekty projektu są już widoczne od kilku lat. Powstały nowe zadrzewienia i parki, miejsca zabaw dla dzieci, promenady piesze i rowerowe. Dotąd dzika wyspa na Odrze - Ziegenwerder we Frankfurcie - uległa całkowitej metamorfozie, by w dniu rozpoczęcia cyklu imprez towarzyszących stać się sercem i centrum kulturalno-rozrywkowym.
Powstało tam m.in. kino panoramiczne, Teatr za Żywopłotem, Ogród na Rzece. Wyspa poprzecinana jest licznymi alejkami i traktami spacerowymi. Są zaciszne miejsca z altanami, przyrodnicza trasa edukacyjna, rozrzucone różnokształtne szklane pawilony, trawiaste wyspy i wiele innych atrakcji, jak letnia plaża z dziesięciometrowymi palmami.
Na czas trwania Ogrodu Europejskiego we Frankfurcie i Słubicach powstaną nowe obszary zieleni, m.in. 6 ogrodów letnich, zaprojektowanych przez renomowanych projektantów i architektów krajobrazu. Zaplanowano szereg imprez kulturalnych, które odbywać się będą w obydwu miastach do października br.
Rok 2003 jest dla Słubic i Frankfurtu nad Odrą wyjątkowy. Oba miasta świętują jubileusz 750-lecia Frankfurtu. Realizują dwie duże imprezy o znaczeniu ponadregionalnym - Ogród Europejski 2003 (9 maja - 5 października 2003) i 23 Międzynarodowe Dni Hanzy (22 - 25 maja).
"23 Międzynarodowe Dni Hanzy Czasów Nowożytnych są organizowane wspólnie z Frankfurtem, mimo iż Słubice nie należą do Związku Hanzeatyckiego. Nasze dwa bliźniacze miasta od lat współpracują na wielu płaszczyznach życia politycznego, gospodarczego i społecznego" - powiedział Pilarski.
W ramach Dni Hanzy od 23 maja, po polskiej stronie granicy, wzdłuż wału nadodrzańskiego, odbywać się będzie Jarmark Polski, na którym obok części rozrywkowej, trwać będzie promocja polskiej kultury, przedsiębiorczości, turystyki.
Pokażą się m.in. Kraków, Elbląg i Gdańsk (polskie miasta hanzeatyckie). Imprezy uświetnią polskie i niemieckie gwiazdy estrady.