Ograniczone prawo do prywatności osób publicznych
Prawo do prywatności osoby pełniącej funkcje publiczne może być ograniczone, jeżeli informacje o jej życiu osobistym mają związek z pełnioną funkcją - orzekł Trybunał Konstytucyjny, który uznał zapisy ustawy o dostępie do informacji publicznej za zgodne z ustawą zasadniczą.
W artykule 47. konstytucja zapewnia ochronę prawną życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia. Jednak ustawa o dostępie do informacji publicznej mówi, że podobna ochrona jest ograniczana, jeżeli dotyczy osób pełniących funkcje publiczne. Tym samym możliwy jest dostęp do informacji o życiu prywatnym funkcjonariuszy publicznych, jeżeli ma to związek z ich pracą.
Zdaniem skarżącego przepis prezesa NSA nie jest jednoznaczne, kiedy życie prywatne ma związek z pełnioną funkcją. Przeciwnego zdania byli przedstawiciele prokuratora generalnego i Sejmu. Dlatego prezes Trybunału sędzia Marek Safian pytał w czasie rozprawy, czy jawne powinno być życie intymne ministrów lub czy media mają prawo ujawnić, z kim funkcjonariusze jedzą kolację.
Przedstawiciel Sejmu poseł Jerzy Kozdroń - podobnie jak prokurator Marek Sadowski - uznał, że osoby publiczne powinny liczyć się z podobnymi niedogodnościami.