Ograniczenie zajęć WF i akcja informacyjna w związku z sepsą
Z powodu zagrożenia zakażeniem meningokokami w szkołach w powiecie brzeskim (Opolskie) zostaną ograniczone zajęcia wychowania fizycznego i szkolne imprezy. W szkołach całego województwa przeprowadzona zostanie akcja informacyjna, jak ustrzec się sepsy.
Na Opolszczyźnie od początku roku zanotowano 13 przypadków sepsy. Z tego w powiecie brzeskim na inwazyjną chorobę meningokokową zachorowało od początku roku 7 osób. Jedna mieszkanka Brzegu - 14-letnia dziewczyna zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.
Zalecam dyrektorom wszystkich szkół w powiecie brzeskim ograniczenie zajęć wymagających od uczniów wzmożonego wysiłku fizycznego, a także imprez masowych - oświadczył Zając. Dodał, że we wszystkich szkołach województwa odbędą się spotkania i szkolenia, jak ustrzec się meningokoków.
Wkrótce w powiecie brzeskim rozpocznie się akcja obowiązkowych szczepień młodzieży z grupy podwyższonego ryzyka - w wieku 11-19 lat. Pierwsza partia szczepionek powinna dotrzeć do Brzegu jeszcze w tym tygodniu. Służby sanitarne i medyczne podkreślają, że są przygotowane do rozpoczęcia akcji w każdej chwili.
Producent ściąga szczepionki przeciwko meningokokom typu C z całej Europy. W żadnym kraju nie ma dostępnej całej potrzebnej na Opolszczyźnie liczby 11 tys. szczepionek - wyjaśnił wojewódzki inspektor farmaceutyczny Marek Tomków. Dodał, że zamówionych zostało więcej niż 11 tys. sztuk preparatu, który będzie także dostępny w aptekach w wolnej sprzedaży.
Szczepienia będą prowadzone przez służby medyczne w szkołach i placówkach opieki zdrowotnej. Szczepionka jest uznana za bezpieczną, ale raz na kilka tysięcy szczepień mogą wystąpić powikłania. Przestrzegam przed jej stosowaniem bez opieki lekarskiej - zaznaczył opolski wojewódzki inspektor sanitarny Krystian Kościów.
Wojewoda opolski Bogdan Tomaszek zapowiedział, że do piątkowego wydania największej regionalnej gazety Opolszczyzny zostanie dołączony specjalnie opracowany informator, jak uniknąć zakażenia groźną bakterią, jak rozpoznać pierwsze objawy sepsy, i co wtedy robić.
Profilaktyka jest prosta. Trzeba stosować się do zasad higieny, zachowywać czystość i wyeliminować zachowania typu picie z jednej butelki, dzielenie się kanapką czy papierosem oraz używanie wspólnych sztućców - podkreślił Tomaszek.
Dodał, że w piątek zbierze się wojewódzki Zespół Reagowania Kryzysowego, który zdecyduje, czy podjąć w walce z sepsą bardziej radykalne środki. W grę może wchodzić zakaz organizowania imprez masowych w całym województwie, czy też odwołanie zajęć w szkołach - wyjaśnił Tomaszek.