PolskaOgólnopolski Zjazd Wojowników Słowiańskich

Ogólnopolski Zjazd Wojowników Słowiańskich

Autentyczny ślub i wesele słowiańskie będą głównymi wydarzeniami tegorocznego V Ogólnopolskiego Zjazdu Wojowników Słowiańskich w Grzybowie koło Wrześni (woj. wielkopolskie). Impreza odbędzie się w dniach 21 - 22 sierpnia.

11.08.2004 | aktual.: 11.08.2004 15:55

"Sakrament małżeński otrzyma z rąk benedyktyna z klasztoru w Lubiniu koło Kościana dwoje członków Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie. Ceremonia zaślubin i wesela nawiązywać będzie do tradycji wczesnośredniowiecznej Polski - poinformował PAP prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie Zbigniew Dzierżyński.

Dodał, że zjazd organizowany jest po to, aby propagować tradycję słowiańską, wzbogacać wiedzę historyczną z zakresu broni, stroju, kultury zwyczajowej i materialnej, a także przypomnieć rangę, jaką w średniowieczu odgrywał gród w Grzybowie.

Historycznie akcja imprezy rozgrywać się będzie około roku 1050, w kilka lat po osadzeniu w Tyńcu Zakonu Benedyktynów. W tamtym okresie gród w Grzybowie, mimo utraty na rzecz Gniezna miana najpotężniejszego grodu w państwie Polan, nadal pozostawał grodem książęcym, a jego powierzchnia i umocnienia budziły respekt nie tylko wśród miejscowych - powiedział Dzierżyński.

Swój przyjazd do Grzybowa na zjazd i zaślubiny zapowiedziało ponad dwustu miłośników kultury średniowiecznej z kilkunastu działających w kraju drużyn wojów, m.in. z Warszawy, Podkowy Leśnej, Gniezna, Wrocławia, Poznania, Elbląga. Wszyscy wystąpią w średniowiecznych strojach. Podczas uczty weselnej do realiów średniowiecznych nawiązywać też będą potrawy i zastawa, na której będą serwowane.

Dla wojów i publiczności zaplanowano m.in. turnieje i zabawy, prezentację rzemiosła średniowiecznego. W niedzielę zostanie zainscenizowana bitwa w obronie grodu w Grzybowie zakończona - jak zapewniają organizatorzy - zwycięstwem obrońców.

Grzybowskie grodzisko należy do największych grodów wielkopolskich z okresu wczesnego średniowiecza. Razem z wałami i fosą powierzchnia grodu wynosiła ok. 5 ha. Wały obronne dochodziły do wysokości 18 metrów.

Podczas trwających dopiero od kilkunastu lat prac archeologicznych przebadano ok. 8% powierzchni grodziska. W tym czasie znaleziono jednak ogromną ilość śladów świadczących o zamożności jego byłych mieszkańców, m.in. skarb srebrnych monet - dirhemów arabskich - powiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodu w Grzybowie.

Głównymi organizatorami Ogólnopolskiego Zjazdu Wojowników Słowiańskich są Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)