Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wszystkie uczelnie medyczne w Polsce zapraszają o godzinie 10.00 na otwarty wykład o depresji wieku podeszłego.
Docent Tadeusz Parnowski z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii podkreśla, że depresja może dotyczyć nawet połowy ludzi po 60-tce. Psychiatra podkreśla, że starsze osoby są narażone, bo objawy depresji łatwo przeoczyć czy zlekcewazyć. Uwagę otoczenia powinna zwrócić znacznie mniejsza aktywność starszej osoby, bezsenność i brak łaknienia, mówienie o śmierci i deklarowanie, że życie już nie ma wartości, brak odczuwania przyjemności z czegokolwiek.
Docent Parnowski podkreśla, że nieoceniona jest rola otoczenia i osób bliskich chorego na depresję, bo jest to choroba groźna dla życia, duża część osób w depresjii ma myśli samobójcze i podejmuje - często skuteczne - próby odebrania sobie życia.
Prezes fundacjii Itaka Michał Czyżewski podkreśla, że depresja często bywa przyczyną zaginięć osób, które na nią cierpią. Jest traumą całej rodziny, której członkowie także mogą popaść w depresję. Dlatego Itaka stara się pomagać chorym i ich rodzinom zanim dojdzie do zaginięcia. Stąd antydepresyjny telefon zaufania 22 654 40 41, przy którym dyżurują specjaliści. Telefon jest czynny w poniedziałki i czwartki od 15.00 do 21.00.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja - czyli długo utrzymujące się, bardzo silne obniżenie nastroju - jest czwartym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Zapada na nią od 6 do 10% osób dorosłych. Jednak wśród ludzi starszych nawet połowa może być dotknięta tą choroba, która bardzo często jest lekceważona przez otoczenie.
Informacje o leczeniu depresji i rady dla osób, które mają kogoś chorego w rodzinie można znaleźć na stronach internetowych www.depresja.org lub www.leczdepresję.pl.