Trwa ładowanie...
01-09-2014 17:41

Ogłoszono przetarg na budowę S7 z Gdańska do Elbląga

Ogłoszono przetarg na nową drogę ekspresową, która połączy Trójmiasto z Warszawą oraz Krakowem. Oznacza to, że za 3 lata czas podróży między Gdańskiem i Elblągiem znacznie się skróci.

Share
Ogłoszono przetarg na budowę S7 z Gdańska do ElblągaŹródło: www.gddkia.gov.pl
d34at8r

Trasa pomiędzy Gdańskiem a Elblągiem jest miejscem, gdzie krzyżują się dwa szlaki komunikacyjne. Jeden z Tallina do Rostocka, zwany "Drogą Hanzeatycką" oraz drugi z Gdańska do Odessy, który nazywany jest "Szlakiem Międzymorza". Tędy też biegnie ekspresowa arteria, która połączy Trójmiasto z Warszawą oraz Krakowem. Jej szacowana długość to 720 km. Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wybudować kolejny odcinek trasy. W związku z tym ogłosiła przetarg na 40-kilometrowy odcinek, który połączy Gdańsk z Elblągiem.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia projekt został podzielony na dwa etapy - od Gdańska do Nowego Dworu i od Nowego Dworu do Elbląga. Pierwszy etap będzie musiał zostać postawiony zupełnie od podstaw. Przy budowie drugiej części wykorzystane zostaną fragmenty obecnej drogi krajowej nr 7 oraz część elbląskiej obwodnicy.

Przetarg będzie dwuetapowy. Najpierw zostaną złożone wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przez wykonawców chętnych do budowy. Po pozytywnej weryfikacji ich potencjału, GDDKiA zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert. O zwycięstwie w przetargu zdecydują trzy kryteria - cena, czas realizacji oraz długość gwarancji na wybrane elementy konstrukcyjne. Prace mogłyby ruszyć na początku 2015 r. i potrwają około 3 lat W ramach powstaną między innymi dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa wiadukty.

d34at8r

Zakończenie budowy drogi S7 pozwoli na zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, a także skróci czas podróży. Ruch zostanie usprawniony dzięki nowej dwujezdniowej drodze, dwupoziomowym węzłom oraz wyeliminowaniu jednopoziomowych skrzyżowań i zjazdów. Bezkolizyjne zjazdy pozwolą na zmniejszenie ilości poważnych wypadków samochodowych. Wokół nowej S7 powstanie sieć dróg dojazdowych, które pozwolą na konserwację oraz utrzymanie trasy w należytym stanie. Bezpośredni dostęp do nieruchomości leżących przy drodze ekspresowej zostanie zapewniony z dróg serwisowych i lokalnych.

Niewykorzystane odcinki starej 7 zostaną dostosowane do potrzeb ruchu lokalnego poprzez wprowadzenie nowego oznakowania pionowego oraz poziomego. Dodatkowo dzięki zmianie organizacji ruchu bezpieczeństwo znacznie wzrośnie. Na całym docinku istniejącej obecnie siódemki zostaną wydzielone specjalne pieszo-rowerowe ciągi, które z powodzeniem będą mogły być wykorzystane przez społeczność lokalną.

d34at8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34at8r
d34at8r
Więcej tematów