Trwa ładowanie...

"Oglądaj nogi". Ten objaw powinien cię zaniepokoić

Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza po zauważeniu zmian na swoich nogach. Pierwsze oznaki choroby to fioletowe lub brunatne "pajączki" na podudziach.

Wielu Polaków zgłasza się do lekarza zbyt późnoWielu Polaków zgłasza się do lekarza zbyt późnoŹródło: Licencjodawca, fot: Piotr Hukalo
d1okpma
d1okpma

Według dr Adama Zielińskiego z Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polacy często zgłaszają się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium przewlekłej choroby żylnej, co istotnie komplikuje proces leczenia.

Przewlekła choroba żylna dotyka wielu dorosłych Polaków

Specjalista przekazał PAP, że problem ten w różnych stopniach zaawansowania dotyczy połowy dorosłych Polaków i nie jest jedynie defektem kosmetycznym. - Znacząco pogarsza ona komfort życia, ale zwiększa też ryzyko groźnych powikłań - zaznacza.

Groźne konsekwencje przewlekłej choroby żylnej

Jednymi z poważnych komplikacji związanych z tą chorobą są zakrzepica żył powierzchniowych nóg oraz zatorowość płucna. W zaawansowanych przypadkach może dojść do owrzodzeń na podudziach, które są trudne do wyleczenia ze względu na niewydolność żylną i słabe krążenie krwi. Skóra staje się cienka niczym pergamin, co czyni ją podatną na uszkodzenia, które mogą prowadzić do groźnych krwotoków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polityka wróciła do parlamentu? "Kaczyński 'przekupywał' posłów"

- Odpowiednie leczenie, rozpoczęte jak najwcześniej, spowalnia jednak rozwój choroby i zmniejsza ryzyko jej nawrotu - zapewnia dr Adam Zieliński, który wraz z Fundacją Zapytaj doktora zainicjował akcję "Oglądaj nogi”. Jej celem jest wczesne wykrywanie przewlekłej choroby żylnej, gdyż bywa ona często lekceważona nawet przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

d1okpma

Wczesne objawy choroby

Pierwsze oznaki choroby to fioletowe lub brunatne pajączki” na podudziach. "Pajączki” powstają na skutek nadmiernego ciśnienia krwi w żyłach nóg, wtłaczanych do drobnych naczyń krwionośnych pod skórą. Ponieważ krew nie może się z nich wydostać, zmieniają kolor i są widoczne w postaci pajęczej sieci oplatającej nogi.

Niewydolność żylnych zastawek

Objaw ten wskazuje na przewlekłą chorobę żylną, a konkretnie na niewydolność zastawek w żyłach. - Gdy żyły są zdrowe, krew płynie w nich sprawnie w dół, a potem równie sprawnie w górę, w stronę serca, bez przeszkód pokonując działanie siły grawitacji. I jest to zasługa właśnie sprawnie działających zastawek - tłumaczy dr Zieliński.

Pogarszający się stan zdrowia

Problemy zaczynają się, gdy zastawki ulegają uszkodzeniu, co powoduje cofanie się krwi i jej zaleganie w dolnych partiach nóg. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia w żyłach nóg, rozciągania ich ścian i formowania się "pajączków”.

- Jeśli choroba nie jest leczona, to zaczyna postępować, a jej powikłania się nasilają - ostrzega specjalista. Kolejne objawy niewydolności żylnej to uczucie ciężkości nóg, nasilające się pod koniec dnia, szczególnie w lecie. Z czasem pojawiają się przebarwienia wokół kostek, a żylaki stają się bardziej widoczne.

d1okpma

Rozwój choroby

W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się obrzęki nóg i trudno gojące się owrzodzenia. Wynika to z problemów z przepchnięciem krwi z dolnych partii nóg w stronę serca przez niewydolne zastawki. - Dlatego tak ważne jest, żeby chorobę tę leczyć jak najszybciej, jak tylko pojawią się pierwsze jej objawy, a nie dopiero w stanie zaawansowanym - podkreśla dr Adam Zieliński.

Kto jest najbardziej narażony?

Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni, a choroba często pojawia się w czasie ciąży z powodu rozciągania żył. Jednak mężczyźni także mogą cierpieć na przewlekłą chorobę żylną. - Nie jest to jednak tak, że panowie są wolni od tej choroby - dodaje. Przewlekła choroba żylna jest także powszechna u osób starszych, ale może również dotykać młodych ludzi. - Najmłodszy pacjent operowany w naszym ośrodku miał zaledwie 15 lat - ostrzega specjalista.

Styl życia a przewlekła choroba żylna

Siedzący tryb życia, częste przebywanie w pozycji stojącej oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów sprzyjają rozwojowi choroby. Aktywność fizyczna, zwłaszcza spacery, jest korzystna, gdyż praca mięśni nóg napędza pompę żylną. Podczas siedzącej pracy warto robić przerwy na krótkie ćwiczenia poprawiające krążenie. - Warto kierować się zasadą, że lepiej zrobić cokolwiek niż nic - przypomina dr Zieliński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1okpma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1okpma
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj