Ofiary nie stać na sprawiedliwość
Bez pracy, na zasiłku, z lichą emeryturą - tak najkrócej można scharakteryzować osoby przychodzące po bezpłatną pomoc prawną. Tylko niektórzy z nich to ofiary przestępstw.
Wczoraj rozpoczął się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Sędziowie, prokuratorzy i adwokaci pełnili wielogodzinne dyżury, by pomóc osobom pokrzywdzonym. Na korytarzach nie było jednak tłumów. Dyżurujący w Sądzie Rejonowym w Opolu asesor Daniel Kliś do godziny 13 przyjął sześć osób, z czego trzy miały problemy z zakresu prawa cywilnego, a trzy były ofiarami przestępstw. Oszustwa kredytowe, pobrane zaliczki, niewykonane usługi, pomówienie - to ich kłopoty.
- Wszystkie trzy osoby skierowałem na policję i do prokuratury, by złożyły zawiadomienie o przestępstwie - mówi Daniel Kliś. Wygląda na to, że posłuchały. Prokurator Anna Moraczewska z Prokuratury Rejonowej w Opolu przyjęła trzy osoby, które przyszły z tymi samymi sprawami.
- W jednym przypadku w prokuraturze toczy się śledztwo, obecnie jest zawieszone, ofiara chciała wiedzieć, co się w tej sprawie dzieje. Inna osoba pytała o procedury karne, a kolejną namówiłam, by poszła na III Komisariat Policji w Opolu - opowiada prokurator Anna Moraczewska.
Gdy po raz pierwszy ogłoszono Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, w ubiegłym roku, w pierwszych dniach dyżurów prokuratury i sądy były wręcz oblegane. Jednak w tym tłumie ludzi ofiar przestępstw było niewiele, nie brakowało za to sprawców przestępstw i innych stałych klientów sądów i prokuratur. Liczyli na to, że w tym szczególnym tygodniu otrzymają bezpłatnie profesjonalną poradę prawną. Nie otrzymali i dlatego w tym roku już nie przyszli. Przychodzą za to osoby będące rzeczywiście ofiarami przestępstw.
- Zależy nam szczególnie na ofiarach przemocy w rodzinie, liczymy na to, że w tym szczególnym tygodniu wyrwą się z domu, odblokują, zaczną mówić - podkreśla prokurator Roman Wawrzynek z Prokuratury Okręgowej w Opolu. - W zeszłym roku udało nam się ujawnić kilka takich przestępstw, a odwiedziło nas wtedy około 200 osób.
Z fachowej, a wyjątkowo darmowej pomocy opolskich adwokatów skorzystali wczoraj ludzie, których trudno uznać za ofiary przestępstw. Są raczej ofiarami obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w kraju. Bez pracy, na zasiłku dla bezrobotnych, na emeryturze. Mają sprawy prawne, które zatruwają im życie, nie mają pieniędzy, by skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.
Pan Damian wpadł wczoraj do siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z egzemplarzem „NTO” w ręku. - Przeczytałem, że mecenasi będą pomagać gratis, więc przyszedłem i jestem bardzo zadowolony - mówi pan Damian z Kędzierzyna-Koźla. - Komornik chce mi zrobić podwójną egzekucję, alimentów i innych zobowiązań, a ja i tak jestem bez pieniędzy, bez pracy. Dyżurująca tu pani mecenas Jadwiga Skiba poradziła mi, co mam robić, i dała do siebie numer telefonu. Jak jutro zadzwonię, to mi poradzi, na jakie przepisy kodeksu postępowania cywilnego mam się powołać.
Inni ludzie z jednej strony oczekują darmowej pomocy, z drugiej - powątpiewają w jej jakość. I co, fachowa była ta pomoc? Co można poradzić komuś w dziesięć minut, na dodatek za darmo? - pyta wychodzącą z gabinetu młodą kobietę emerytka z Opola. Od 19 lat walczy o spadek, zapisany jej - jak twierdzi - w testamencie przez matkę, jest sceptyczna wobec całego wymiaru sprawiedliwości. - Można - odpowiada pani Eliza.
Ona z kolei jest bardzo zadowolona. Chce założyć sprawę rozwodową, do tej pory nie wiedziała, jak to zrobić, gdyż nie było jej stać na adwokata. Teraz już wie, dzięki pani mecenas. - Słyszałam, że taniej niż za tysiąc złotych żaden adwokat nie weźmie mojej sprawy, a ja jestem na zasiłku dla bezrobotnych - żali się pani Eliza.
Ewa Kosowska-Korniak
GDZIE PO BEZPŁATNE PORADY
W trakcie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw informacji będzie można zasięgnąć we wszystkich prokuraturach rejonowych w naszym województwie. Codziennie od godz. 8 do 15 pomoc udzielana będzie także w każdym sądzie rejonowym. Tam, na tablicach ogłoszeń, będą wywieszone informacje dotyczące tego, w którym pokoju, kto i w jakich godzinach udziela porad.
BEZPŁATNYCH PORAD BĘDĄ UDZIELALI RÓWNIEŻ ADWOKACI:
- Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu, ul. Damrota 4, codziennie godz. 15-17
- Kancelarie adwokackie w Brzegu przy ul. Chrobrego 18 i Chrobrego 6B/2; godz. 14-16
- Kancelarie adwokackie w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Czerwińskiego 2; godz. 15-17
- Kancelarie adwokackie w Kluczborku przy ul. Krakowskiej 22; godz. 16-17
- Kancelarie adwokackie w Nysie przy ul. św. Piotra 2, Brackiej 14 i Kądziołki 2/1; godz. 13-15
- Kancelarie adwokackie w Prudniku przy pl. Szarych Szeregów 6; godz. 14-16
- Zespół Adwokacki nr 1 w Strzelcach Opolskich przy ul. Opolskiej 16; godz. 15-16
POMOC OFIAROM PRZESTĘPSTW DROGOWYCH
Pod numerem telefonu 0801-112-982 od wczoraj do 1 marca w godzinach od 8.30 do 20.30 dyżurują specjaliści z Fundacji na rzecz Ofiar Wypadków Komunikacyjnych i Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym „Zielony Liść”. Udzielają porad prawnych, pomagają formułować pisma procesowe i walczyć o odszkodowania. Koszt połączenia, niezależnie od czasu jego trwania, wynosi tyle, co 1 impuls połączenia lokalnego.