Offsetowe wykręty Amerykanów
Uniwersytet Łódzki nie może wyegzekwować od
Amerykanów pełnej realizacji programu offsetowego, do którego USA
zobowiązały się sprzedając Polsce samoloty F-16 - informuje
"Dziennik Łódzki".
Dostęp do najnowocześniejszych technologii miał pobudzić rozwój gospodarczy i dać liczne miejsca pracy. UŁ, licząc na przyszłe zyski, zainwestował w Akcelerator Technologii i Centrum Innowacji i... wciąż czeka.
Nie tak wyobrażaliśmy sobie amerykańską solidność - mówi gazecie prof. Wojciech Katner, dyrektor programu offsetowego i prorektor elekt Uniwersytetu Łódzkiego.
Właśnie tej uczelni i Uniwersytetowi Teksańskiemu powierzono realizację naukowo-innowacyjnej części umowy offsetowej. W Polsce szybko wybrano około stu dobrych przedsiębiorstw, gotowych współpracować z Amerykanami, ale kiedy w ramach umowy offsetowej przedsiębiorcy polecieli do USA i wyrazili zainteresowanie niektórymi technologiami, dano im do zrozumienia, że mogą je... kupić - twierdzi gazeta.
Mam wrażenie, że Amerykanie chcą umowę offsetową zrealizować jak najtaniej, skąpiąc rzeczywistych dolarów. Chcemy ten program kontynuować, jesteśmy otwarci na propozycje strony amerykańskiej, jak go dobrze, a nie tylko formalnie, zrealizować - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" prof. Wojciech Katner. Mam nadzieję, że pomoże w tym wizyta na Uniwersytecie Łódzkim prorektora Uniwersytetu Teksańskiego, który przybędzie pojutrze.