Oferta wczasów w domu Bronisława Komorowskiego tylko dla wybranych
Niezapomniany urlop lub szkolenie na półwyspie niebawem mają szansę być jeszcze bardziej wyjątkowe, bo można je będzie spędzić w letniej rezydencji Kancelarii Prezydenta RP.
Ale spokojnie, z bukowaniem terminów naprawdę nie ma się co wyrywać. Bo raz: oferta dopiero powstaje, dwa: przeznaczona będzie tylko dla wybranych osób – dowiedzieliśmy się w Warszawie. – Nie każdy będzie mógł spędzić u nas wakacje – przyznaje Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.
Już dziś dostanie się na teren ogrodzonego ośrodka nie jest łatwe i obostrzone dodatkowo szczegółową kontrolą. Sama rezydencja z trzech stron ogrodzona jest solidnym płotem, a jedyny odkryty odcinek leży nad Zatoką Pucką. Ale i on jest pilnowany, bo z tej strony rezydencji znajduje się m.in. pomost dla jednostek pływających i lądowisko dla śmigłowców.
– To teren rzeczywiście dobrze odgrodzony od świata – przyznaje Marek Dykta, sekretarz Urzędu Miasta w Helu. – Ale dzięki temu łatwiej tu dbać o bezpieczeństwo.
Jak do tej pory w letniej rezydencji kancelarii na półwyspie gości nie było wielu. Wśród nich oczywiście rządowi oficjele, głowy państw – m.in. Niemiec, Ukrainy czy USA – a nawet nieliczni dziennikarze czy samorządowcy. – Rezydencja budzi podziw, a widok z wieży zapiera dech – przyznał nam Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu, który gościł w prezydenckim ośrodku jeszcze za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego.
Czy podobnymi opiniami z pobytu „u prezydenta Polski” będą mogli się dzielić też inni turyści? Owszem, pod warunkiem, że będą zatrudnieni w administracji. – Pracownicy kancelarii będą mogli wynająć pokój – zdradza dyrektor Trzaska-Wieczorek. – Może nie wypoczną z pełnymi luksusami jak prezydent, ale standard będzie zbliżony.
Niewątpliwie atrakcją jest przestronne centrum konferencyjne, w którym prezydent spotyka się z przedstawicielami mediów. To właśnie ten osobny budyneczek też będzie udostępniany na szkolenia, mityngi, sympozja... Ale także nie dla wszystkich.
W Warszawie pytaliśmy, czy w Helu spotkać się będą mogli urzędnicy z ministerstw, urzędów marszałkowskich, wojewódzkich czy nawet gminnych. Dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego dziś jeszcze nie przesądza, dla kogo swoje podwoje otworzy ośrodek na półwyspie. – Opracowujemy precyzyjne zasady korzystania dla jednostek administracji – podkreśla dyr. Trzaska-Wieczorek.
Oczywiście za pobyt w Helu trzeba będzie zapłacić, bo wynajem obiektu to sposób na oszczędności w utrzymaniu ośrodka, który przez lwią część roku stoi praktycznie pusty.
Ile zapłacimy za urlop, szkolenie czy konferencję u prezydenta? Kancelaria oficjalnego cennika jeszcze nie ma, ale raczej trudno się spodziewać, że na ekskluzywnym półwyspowym terenie ceny w polskim Camp David będą niskie. Sprawdziliśmy ceny w hotelu Bryza, w sąsiedniej Juracie. Gdy wynajmiemy salę konferencyjną, opłacimy posiłki i noclegi w pokojach, za dzień szkolenia zapłacimy przynajmniej 335 złotych.
Ma półwyspie pytaliśmy też, czy hotelarze i kwaterodawcy obawiają się nowej „konkurencji”. – Nie boimy się i raczej liczymy, że przyciągnie do nas nowych klientów – mówi Aleksandra Kortas z hotelu Bryza. – Zresztą już teraz ten obiekt jest turystyczną atrakcją, bo goście często o niego pytają.