Ofensywa przeciwko propozycji Irlandii
Niemcy i Hiszpania oświadczyły na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, że akceptują ostatnie propozycje Irlandii, zmierzające do kompromisu w sprawie unijnej konstytucji. Natomiast dwanaście małych i średnich krajów pod przewodnictwem Czech podjęło ofensywę przeciwko Irlandzkiej propozycji. Według Reutera, w tej grupie państw jest też Polska.
18.06.2004 | aktual.: 18.06.2004 17:06
Niemcy są gotowe zaakceptować sugestie prezydencji (czyli Irlandii przewodniczącej obecnie Unii Europejskiej). Bez dalszych zmian - powiedział niemiecki rzecznik Bela Anda.
Atak przeciwko propozycji
Jest atak znacznej liczby krajów przeciwko propozycji irlandzkiej, ponieważ sądzą, że satysfakcjonuje ona praktycznie stanowisko hiszpańskie - powiedział Alberto Navarro, sekretarz stanu w hiszpańskim MSZ.
Prezydencja irlandzka zaproponowała, by 55% krajów UE, zamieszkanych przez 65% ludności, stanowiło większość kwalifikowaną przy podejmowaniu decyzji przez Radę ministrów.
Małe i średnie się nie zgadzają
Kraje małe i średnie chcą, by granica tej większości była ustalona na poziomie większość krajów (13) plus dwa (czyli 15 krajów), co odpowiadałoby 60% z 25 krajów członkowskich UE - wyjaśnił Navarro. Celem krajów średnich i małych jest powiększenia własnych wpływów w Unii.
Wobec tej ofensywy Hiszpania zdecydowała przyłączyć się do kompromisu irlandzkiego. "Ostatecznie naszym głównym celem jest sprawić, by propozycja irlandzka nie została zmieniona" - powiedział wiceminister Navarro.