Trwa ładowanie...
d4fg5a7

OECD: Kryzys finansowy 2008 roku przyspieszył śmierć ok. 500 tys ludzi

• W latach 2008-10 z powodu kryzysu finansowego zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem • W ocenie badaczy, istnieje niezaprzeczalny związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka • W UE zmarło z tego powodu o 160 tys. ludzi więcej, a na świecie o 500 tys.
Share
OECD: Kryzys finansowy 2008 roku przyspieszył śmierć ok. 500 tys ludzi
Źródło: WP, Fot: Zenon Kubiak
d4fg5a7

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zostały przedstawione w środę w brytyjskim czasopiśmie "The Lancet" - najstarszym periodyku medycznym na świecie.

W 2012 r. z powodu raka zmarło na świecie 8,2 mln ludzi.

- Rak jest główną przyczyną zgonów. Uchwycić i zrozumieć zależność, jaka istnieje pomiędzy zmianami społeczno-gospodarczymi a możliwościami wyleczenia tej choroby, wydawało się nam kluczowe - powiedział agencji AFP kierownik projektu dr Mahiben Maruthappu z Imperial College w Londynie.

d4fg5a7

- Udało się nam odkryć, że wzrostowi bezrobocia towarzyszył też wzrost śmiertelności z powodu raka. Jednakże tam, gdzie ubezpieczenie gwarantowało osobom pozbawionym pracy dostęp do określonych, refundowanych zabiegów medycznych - zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty czy odbytu, które są wyleczalne - skutki były zdecydowanie mniej tragiczne - zaznaczył Maruthappu.

- Dostępność zabiegów medycznych jest więc kluczowa w walce z rakiem - podsumował.

Badacze korzystali m.in. z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Banku Światowego.

d4fg5a7

Podziel się opinią

Share
d4fg5a7
d4fg5a7
Więcej tematów