Trwa ładowanie...
d4mowbv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

OECD: Kryzys finansowy 2008 roku przyspieszył śmierć ok. 500 tys ludzi

• W latach 2008-10 z powodu kryzysu finansowego zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem
• W ocenie badaczy, istnieje niezaprzeczalny związek między wzrostem bezrobocia i cięciami w służbie zdrowia, a zachorowalnością na raka
• W UE zmarło z tego powodu o 160 tys. ludzi więcej, a na świecie o 500 tys.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
OECD: Kryzys finansowy 2008 roku przyspieszył śmierć ok. 500 tys ludzi
(WP, Fot: Zenon Kubiak)
d4mowbv

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) zostały przedstawione w środę w brytyjskim czasopiśmie "The Lancet" - najstarszym periodyku medycznym na świecie.

W 2012 r. z powodu raka zmarło na świecie 8,2 mln ludzi.

- Rak jest główną przyczyną zgonów. Uchwycić i zrozumieć zależność, jaka istnieje pomiędzy zmianami społeczno-gospodarczymi a możliwościami wyleczenia tej choroby, wydawało się nam kluczowe - powiedział agencji AFP kierownik projektu dr Mahiben Maruthappu z Imperial College w Londynie.

d4mowbv

- Udało się nam odkryć, że wzrostowi bezrobocia towarzyszył też wzrost śmiertelności z powodu raka. Jednakże tam, gdzie ubezpieczenie gwarantowało osobom pozbawionym pracy dostęp do określonych, refundowanych zabiegów medycznych - zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty czy odbytu, które są wyleczalne - skutki były zdecydowanie mniej tragiczne - zaznaczył Maruthappu.

- Dostępność zabiegów medycznych jest więc kluczowa w walce z rakiem - podsumował.

Badacze korzystali m.in. z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Banku Światowego.

d4mowbv

Podziel się opinią

Share

d4mowbv

d4mowbv
Więcej tematów