PolskaOdznaczono żołnierzy Sił Powietrznych - uczestniczących w misjach na Litwie i w Iraku

Odznaczono żołnierzy Sił Powietrznych - uczestniczących w misjach na Litwie i w Iraku

Kilkudziesięciu żołnierzy Sił Powietrznych, którzy uczestniczyli w misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich na Litwie oraz tych, którzy powrócili z misji w Iraku odebrało listy gratulacyjne i pamiątkowe medale w podziękowaniu za wzorową
służbę. Kilkunastu żołnierzy wyróżniono nagrodami pieniężnymi oraz
rzeczowymi - obrazami i zegarkami.

Zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. Lech Konopka podziękował żołnierzom za ofiarną służbę, dowódcom za profesjonalizm w kierowaniu zespołami, a rodzinom żołnierzy za wsparcie duchowe.

Dowódca Sił Powietrznych gen. Stanisław Targosz podkreślił, że doskonała realizacja misji na Litwie dowodzi, że lotnictwo wojskowe może wykonywać wszystkie postawione przed nim zadania. Wyraził również uznanie dla umiejętności żołnierzy i sposobu pełnienia przez nich służby, która "przynosi wiele chwały polskim Siłom Zbrojnym, a szczególnie Siłom Powietrznym".

Polacy pełniąc od stycznia do marca misję patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji NATO Air Policing stacjonowali na Litwie. Zadaniem sił powietrznych było patrolowanie i niedopuszczenie do naruszania przestrzeni powietrznej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych. Loty nad przyjętymi dwa lata temu do Sojuszu Estonią, Litwą i Łotwą, pełnią rotacyjnie samoloty innych państw NATO, ponieważ te państwa nie posiadają lotnictwa bojowego.

Dotychczas w misji uczestniczyli lotnicy z ośmiu państw: Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Niemiec, USA i Polski. Od 31 marca 2006 r. realizację zadań, po raz pierwszy na okres 4 miesięcy (dotychczas były 3), przejmie Turcja.

W skład PKW "Orlik" na Litwie weszły cztery samoloty Mig-29 oraz sześciu pilotów z 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. W rejon pełnienia misji skierowani zostali także specjaliści technicznej obsługi samolotów, nawigacji, meteorologii i łączności - w sumie 68 osób. Polscy lotnicy pełnili dyżury bojowe w systemie 24-godzinowym przez siedem dni w tygodniu. W pogotowiu były zawsze dwa z czterech samolotów MiG-29.

Obecnie w Iraku służy VI zmiana PKW, dowodzona przez gen. dyw. Edwarda Gruszkę, w skład której wchodzi ok. 900 żołnierzy. Ich misja ma głównie charakter szkoleniowo-doradczy. Działalność operacyjna, dotycząca utrzymania bezpieczeństwa, jest ograniczona do ochrony sił własnych oraz utrzymywania gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych. V zmiana polskiego kontyngentu w Iraku była pierwszą w trakcie której nie zginął żaden polskich żołnierz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)