Trwa ładowanie...
11-09-2012 14:20

Odznaczenie dla Venclovy w dniu 75. urodzin

Tomas Venclova, znany litewski poeta i tłumacz, został uhonorowany odznaczeniem Ministerstwa Kultury Litwy "Nieś swoje światło i miej wiarę". Odznaczenie jest przyznawane za zasługi w umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz krzewienie idei humanizmu.

Odznaczenie dla Venclovy w dniu 75. urodzinŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d1vqwba
d1vqwba

- Jestem uhonorowany chyba trochę ponad miarę - powiedział Venclova po odebraniu odznaczenia. - Trzeba pracować i to jest najważniejsze - podkreślał w swoim przemówieniu.

Venclova jest jednym z niewielu współczesnych litewskich intelektualistów łączących, jak sam twierdzi, litewski patriotyzm z polonofilią. Mówiąc we wtorek o stosunkach polsko-litewskich zaznaczył, że "nie widzi przyczyn, z powodu których Polacy i Litwini mieli by mieć wobec siebie wrogie uczucia".

Konflikty między Polakami i Litwinami Tamas Veclova określa mianem anachronizmu. - Są to głównie kwestie polityki wewnętrznej w obu krajach. Są to sprawy, które rozstrzygną się szybciej niż nam się wydaje - powiedział Veclova.

Z okazji 75. rocznicy urodzin, które w dniu dzisiejszym obchodzi, poecie gratulacje złożyły prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene.

d1vqwba

"Jest Pan wybitnym Litwinem, kochającym swoją ojczyznę, dla którego jest ona częścią składową światowego dziedzictwa kulturowego" - napisała w liście gratulacyjnym Dalia Grybauskaite. Prezydent podkreśliła, że twórczość Tomasa Venclovy, "ma ogromny wkład w popularyzację Litwy oraz jej literatury i sztuki".

Przewodnicząca litewskiego parlamentu podkreśliła z kolei, że "Venclova jest symbolem tolerancji". "Pańskie imię i nazwisko, pańskie słowa wypowiedziane i napisane już dawno stały się czymś znaczącym w kulturze litewskiej i nie tylko, w naszej historii i życiu publicznym. Był pan i pozostaje symbolem otwartej, kulturalnej i tolerancyjnej postawy obywatelskiej" - napisała Degutiene.

Tomas Venclova urodził się 11 września 1937 roku w Kłajpedzie. W latach 60. Venclova mieszkał w Moskwie i Leningradzie, gdzie wszedł w środowisko rosyjskich poetów i pisarzy, przyjaźnił się m.in. z Anną Achmatową i Josifem Brodskim. Brodski nazwał Venclovę "synem trzech literatur", mając na myśli literaturę litewską, rosyjską oraz polską.

W latach siedemdziesiątych Venclova rozpoczął działalność w litewskim ruchu obrony praw człowieka, współpracując m.in. z "Kroniką Kościoła Katolickiego na Litwie". W 1977 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

W 1980 roku Venclova rozpoczął na Uniwersytecie Yale wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich. W tamtym czasie wykładał tam również Czesław Miłosz. W 1985 roku Venclova uzyskał stopień doktora, a od 1993 roku jest profesorem tamtejszej slawistyki.

d1vqwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vqwba
Więcej tematów