PolskaOdznaczenia dla koordynatorów akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

Odznaczenia dla koordynatorów akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski przyznał 39 najaktywniejszym koordynatorom kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej" - za zaangażowanie w propagowanie zdrowia emocjonalnego dzieci i młodzieży oraz czytelnictwa.

Uhonorowani koordynatorzy akcji to m.in. bibliotekarze, nauczyciele i pracownicy domów kultury z całej Polski, wielokrotnie nagradzani przez inicjatora akcji - "Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Znalazły się wśród nich Agnieszka Bubka z Krakowa, która wprowadziła czytanie chorym dzieciom w szpitalach, i Maria Monika Klein, która kieruje Pogotowiem Poetyckim oraz Książkowym Pogotowiem Ratunkowym w Złotowie (wielkopolska).

Minister Kazimierz Ujazdowski podkreślił, że osoby zaangażowane w kampanię "Cała Polska czyta dzieciom" łączą w swojej pracy "energię, pasję i oddanie społeczne". To jest coś wyjątkowego, tym bardziej że ta pasja i oddanie dotyczy absolutnie podstawowej dla Polski sprawy - wychowania najmłodszych i dorastającej młodzieży, formowania ich osobowości i wyobraźni - zaznaczył minister.

Ujazdowski powiedział, że najaktywniejsi koordynatorzy kampanii są "prawdziwymi ambasadorami jednego z największych i najważniejszych projektów objętych mecenatem państwa".

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" ma uświadamiać ogromne znaczenie głośnego czytania dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego. Zachęca rodziców i wychowawców do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom książek.

Akcję zainicjowała Fundacja ABCXXI, założona w 1998 r. przez Irenę Koźmińskę - żonę ambasadora Polski w USA w latach 1994-2000. Po raz pierwszy kampania czytania dzieciom odbyła się w czerwcu 2001 roku.

Swoje poparcie dla akcji zadeklarowali Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum Zdrowia Dziecka i Krajowy Konsultant ds. Pediatrii. Kampanię wsparli także artyści dziennikarze i biznesmeni. Badania IPSOS z października 2006 wykazały, że kampanię zna 85% społeczeństwa.

Do najważniejszych imprez zainicjowanych przez fundację należą: czerwcowy Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, cykl imprez pt. "Czytanie zbliża" integrujących dzieci niepełnosprawne i zdrowe, Ogólnopolskie Urodziny Kubusia Puchatka. Do ogłoszonych przez fundację programów "Czytające szkoły" i "Klub Czytających Przedszkoli" przystąpiło już ponad 1300 szkół i ponad 1200 przedszkoli z całego kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)