Trwa ładowanie...
22-12-2008 16:45

Odwołanie zarządu TVP znajdzie finał w sądzie

Członek Rady Nadzorczej TVP Krzysztof Czabański wysłał już do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o stwierdzenie nieważności uchwał rady podjętych 19 grudnia 2008 roku - poinformował Sławomir Siwek, wiceprezes zawieszonego w piątek przez radę nadzorczą zarządu TVP .

Odwołanie zarządu TVP znajdzie finał w sądzieŹródło: PAP
d2f8v6k
d2f8v6k

Czabański chce stwierdzenia przez sąd nieistnienia i nieważności piątkowych uchwał rady. W piątek Rada Nadzorcza TVP zawiesiła na trzy miesiące dotychczasowy zarząd telewizji z Andrzejem Urbańskim i powołała Piotra Farfała na p.o. prezesa.

- Złożyłem pozew o stwierdzenie nieistnienia i nieważności tych uchwał - powiedział Czabański. - Jako członek rady nadzorczej uważam, że nie miały one prawa powstać. Moim zdaniem sprawa jest na tyle skomplikowana prawnie, że nie powinien jej rozstrzygać jedynie Krajowy Rejestr Sądowy. Dlatego zwróciłem się do sądu gospodarczego, by rozpatrzył argumenty obu stron i podjął decyzję - dodał.

Jak podkreślił Siwek, spór co do zmian w zarządzie TVP rozstrzygnie sąd. - Ze spokojem czekamy na orzeczenie - dodał. Zaznaczył, że zarząd TVP "w pełni podporządkuje się decyzji sądu". Siwek zaznaczył, że do czasu rozstrzygnięcia sporu, zgodnie z polskim prawem, spółkę reprezentuje zarząd wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego (prezes Andrzej Urbański, wiceprezesi Siwek i Marcin Bochenek). Przypomniał, że złożył w poniedziałek w Krajowym Rejestrze Sądowym zastrzeżenia co do zmian we władzach TVP i wyboru Piotra Farfała na p.o. prezesa telewizji.

Siwek oświadczył także, że kontrahenci i pracownicy TVP "ryzykują" podejmując współpracę z osobami nie wpisanym do KRS, w tym z p.o. prezesem TVP Piotrem Farfałem. - Zarząd będzie kontynuował swoją pracę zgodnie z prawem i rozstrzygnięciami KRS - powiedział Siwek. Podkreślił, że chodzi o to, by "spółka funkcjonowała, kontrahenci, czuli się bezpiecznie, a wszystko odbywało się w zgodzie z ładem korporacyjnym". Przypomniał, że TVP emituje ponad 300 godzin programu telewizyjnego dziennie i miesięcznie obraca około 250 tysiącami złotych.

d2f8v6k

Rada nadzorcza TVP zawiesiła prezesa Andrzeja Urbańskiego oraz wiceprezesów Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Zanim dokonała tych zmian, do dymisji podał się jej sekretarz Janusz Niedziela. Według zawieszonego zarządu oraz szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego tym samym rada formalnie przestała istnieć - bo według uchwały KRRiT, Rada Nadzorcza składa się z dziewięciu osób, więc jeśli ich nie ma - rada nie istnieje.

Przewodniczący Rady Łukasz Moczydłowski powiedział, że zawieszenie prezesa i wiceprezesów to "czerwona kartka i wyraz niezadowolenia ze sposobu zarządzania spółką przez dotychczasowy zarząd, który nie reagował na zagrożenia, wobec jakich stanęła spółka - istotny spadek wpływów z abonamentu i spadek wpływów z reklam, którego należy się spodziewać w związku z kryzysem finansowym".

Moczydłowski wśród powodów zawieszenia Urbańskiego, Siwka i Bochenka wymienia "brak działań restrukturyzacyjnych, w tym niedostosowanie spółki do spadających wpływów z abonamentu".

d2f8v6k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8v6k
Więcej tematów