PolskaOdwołają Junczyk-Ziomecką z kancelarii prezydenta

Odwołają Junczyk-Ziomecką z kancelarii prezydenta

W związku z objęciem stanowiska konsula generalnego w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka zostanie odwołana z funkcji sekretarza stanu w kancelarii prezydenta - podano.

Uroczystość odwołania minister przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w środę o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim. Wezmą w niej udział również Maria Kaczyńska, prezydenccy ministrowie oraz przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi Junczyk-Ziomecka współpracowała przez cztery lata pracy w Kancelarii Prezydenta. Od stycznia 2006 roku była ona ministrem odpowiedzialnym za sprawy społeczne.

Junczyk-Ziomecka ukończyła Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia dziennikarskie na tej samej uczelni. Pracowała w dzienniku "Sztandar Młodych", tygodniku "Panorama" (oddział warszawski), publikowała w "Kulturze" i "Tygodniku Powszechnym".

W sierpniu 1980 r. przebywała podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. W stanie wojennym negatywnie zweryfikowana, otrzymała zakaz wykonywania zawodu dziennikarskiego. W 1982 roku wyjechała z paszportem w jedną stronę na tzw. emigrację solidarnościową do USA. Pracowała w tygodniku "The Citizen", a następnie jako redaktor naczelna "Dziennika Polskiego" w Detroit.

Była także członkiem grupy Dialog, reprezentującej środowiska polsko-amerykańskie, ukraińsko-amerykańskie, żydowsko-amerykańskie, uformowanej dla porozumienia tych trzech środowisk. Przewodniczyła polonijnej Komisji Wyborczej w stanie Michigan podczas pierwszych po 1989 r. wyborów prezydenckich. Po powrocie do kraju w 1993 r. reprezentowała w Polsce Uniwersytet Michigan w Ann Arbor, inicjując i współorganizując m.in. międzynarodowe konferencje na temat Solidarności i Okrągłego Stołu.

Od 2001 roku dyrektor ds. rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich, a od 2005 r. zastępca dyrektora muzeum, odpowiedzialna za kontakty ze środowiskami żydowskimi i polskimi w USA. Odznaczona Medalem Pamięci Powstania w Getcie Warszawskim, przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Jest członkiem Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współautorka zbioru reportaży o strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku w sierpniu 1980 roku pt. "21 długich dni", książki o Papieżu Janie Pawle II, wydanej w USA pt. "Człowiek wśród nas" oraz książki "Jak wyjechać do Stanów i przeżyć".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)