PolskaOdszkodowanie za brak badań prenatalnych?

Odszkodowanie za brak badań prenatalnych?

Małżeństwo z Łomży walczy o milion 700 tysięcy złotych zadośćuczynienia za odmowę badań prenatalnych. Pozwanym jest Szpital Wojewódzki w Łomży, który odmówił im takich badań oraz prawa do aborcji. W wyniku tego urodziła im się córka z rzadką wadą genetyczną.

13.10.2005 | aktual.: 13.10.2005 11:16

Małżeństwo W. pozwało szpital do sądu, gdyż lekarz nie wystawił im skierowania na badania genetyczne. Para miala już jedno dziecko z rzadką chorobą, stąd istaniało prawdopodobieństwo, że następne też będzie chore. Córka faktycznie urodziła się tak jak poprzednie dziecko z chorobą genetyczną.

Skarżący są przekonani, że badanie prenatalne wykryłoby chorobę. Wtedy zdecydowaliby się na legalną aborcję. Jednak lekarze z Łomży twierdzili, że choroba jest wykrywalna tylko w 22. tygodniu życia płodowego, a aborcję można wykonać najpóźniej w 20. tygodniu ciąży. Dlatego ich zdaniem, badanie prenatalne wykonane wcześniej byłoby także ryzykowne i zagrażające życiu matki.

Sąd pierwszej instancji z Łomży podzielił stanowisko lekarzy. Zdaniem sądu, lekarze nie popełnili błędu, nie kierując kobiety na badania genetyczne.

Sąd przyznał małżeństwu 67 tysięcy zadośćuczynienia, Sąd Apelacyjny obniżył kwotę do 60 tysięcy.

Dzisiaj Sąd Najwyższy może zwrócić sprawę do ponownego rozpatrzenia lub samodzielnie wydać ostateczne rozstrzygnięcie. Ze względu na bezprecedensowość sprawa jest monitorowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)