Odszkodowania za spadek wartości nieruchomości w pobliżu bazy F‑16
Sad Okręgowy w Poznaniu przyznał dwa odszkodowania - 41 i 61 tys. zł. - za spadek wartości nieruchomości położonych w pobliżu lotniska wojskowego w poznańskich Krzesinach, gdzie stacjonują samoloty F-16.
14.05.2007 16:40
W jednym z przypadków skarżąca domagała się też pieniędzy - 37 tys. zł - na sfinansowanie zabezpieczeń przed hałasem. Sąd uznał, że wnioski dotyczące spadku wartości nieruchomości są zasadne, ale żeby przyznać pieniądze na zabezpieczenia potrzebne by były ekspertyzy na temat poziomu hałasu, a skarżąca musiałaby najpierw sama sfinansować budowę systemu zabezpieczeń, a potem może domagać się refinansowania inwestycji.
Jak ustaliła PAP, w Sądzie Okręgowym w Poznaniu jest kilkaset pozwów mieszkańców położonego w sąsiedztwie bazy F-16 Marlewa, innych osiedli, okolicznych gmin o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości położonych w pobliżu bazy w Krzesinach i obniżenie jakości życia. Domagający się odszkodowań to osoby prywatne, a także miasto Poznań, gmina Luboń i kilka parafii Kościoła katolickiego.
Sprawy dotyczące spadku wartości nieruchomości trwają, w sprawach dot. spadku jakości życia sąd czeka na opinie biegłych, na podstawie których będzie mógł określić skalę pogorszenia warunków życia.
Osoby, które starają się o odszkodowania, domagają się ich na podstawie rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z 2003 roku, w którym określił on obszar ograniczonego użytkowania nieruchomości w okolicach lotniska Poznań - Krzesiny. Nieruchomości, leżące na tym terenie, straciły na wartości m.in. poprzez zakaz budowy na tym terenie nowych domów mieszkalnych, szkół czy przedszkoli.
Polska zakupiła 48 samolotów wielozadaniowych F-16. Obecnie w bazie w Krzesinach jest osiem samolotów. W 2008 r. gotowość operacyjną ma osiągnąć pierwsza eskadra złożona z 16 samolotów. Wszystkie maszyny mają być w pełni gotowe do zadań bojowych w 2012 r.