Trwa ładowanie...
d277tci
warszawa
09-11-2006 16:25

Odsłonięto tablicę upamiętniającą przyznanie Warszawie Orderu Virtuti Militari

Tablicę upamiętniającą nadanie Warszawie
Orderu Wojennego Virtuti Militari odsłonięto, w 67.
rocznicę tego wydarzenia, przy Pomniku Syrenki na nabrzeżu Wisły.
Odsłonięcia tablicy dokonali kombatanci i przedstawiciele władz
stolicy.

d277tci
d277tci

Wódz Naczelny, gen. Władysław Sikorski, nadał order Warszawie 9 listopada 1939 roku, honorując w ten sposób bohaterską postawę ludności stolicy w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku.

Na odsłoniętej w czwartek tablicy znalazły się słowa rozkazu gen. Sikorskiego o przyznaniu odznaczenia: "W uznaniu bohaterskiego i wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność Stołecznego Miasta Warszawy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu (...) nadaję Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari V Klasy".

Jak powiedział kanclerz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, która przyznaje odznaczenie, gen. Stanisław Nałęcz- Komornicki, odsłonięcie tablicy stanowi jednocześnie wezwanie: "pamiętajmy, że jesteśmy Polakami; pamiętajmy, że jesteśmy warszawiakami, obywatelami miasta - bohatera".

Natomiast prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, płk. Czesław Cywiński podkreślił, że "jest to wielka chwała dla Warszawy, że jako druga po Lwowie, dostąpiła w 1939 roku zaszczytu uhonorowania największym bojowym odznaczeniem". Jak dodał, słuszność odznaczenia Orderem Virtuti Militari Warszawa potwierdziła podczas powstania w 1944 roku.

d277tci

Inicjatorami odsłonięcia tablicy był Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz władze samorządowe Warszawy.

Order Wojenny Virtuti Militari (łac. Cnocie Wojskowej lub Dzielności Żołnierskiej) jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami, w czasie wojny polsko- rosyjskiej. Został zniesiony przez cara Mikołaja I po klęsce powstania listopadowego w 1831 r. Po odzyskaniu przez polskę niepodległości w 1918 r. Sejm RP w 1919 r. przywrócił to odznaczenie.

d277tci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d277tci
Więcej tematów