Trwa ładowanie...

Odsetek nieczytających w Polsce przekroczył 60 procent

Czytamy coraz mniej książek - wynika z raportu Biblioteki Narodowej. Odsetek nieczytających w naszym kraju przekroczył już 60 procent - prawie 5 proc. więcej niż 2 lata temu. Poziom czytelnictwa w Polsce zależy m.in. od wieku i poziomu wykształcenia.

Share
Odsetek nieczytających w Polsce przekroczył 60 procent
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
dchew2u

Przynajmniej jednokrotny kontakt z - jakąkolwiek - książką w ciągu roku zadeklarowało nieco ponad 39 proc. Polaków. Do książek zaliczono także albumy, poradniki, encyklopedie, słowniki oraz publikacje w formie elektronicznej.

Od 2010 roku w badaniu zadawane jest pytanie o to, czy w ciągu ostatniego miesiąca respondent przeczytał jakikolwiek tekst o orientacyjnej objętości przynajmniej trzech stron wydruku, trzech ekranów komputera bądź dłuższego artykułu w gazecie. W 2012 roku twierdząco na to pytanie odpowiedziało 58 procent badanych, o 6 procent więcej, niż dwa lata wcześniej.

dchew2u

Odsetek czytelników maleje wraz z wiekiem badanych. Książki czyta 62 procent nastolatków i ledwie 32 procent osób sześćdziesięcioletnich i starszych. Poziom czytelnictwa książek rośnie wraz z wykształceniem badanych. Od 1 do 6 książek rocznie czyta 30 procent czytelników ze średnim wykształceniem i 40 procent z wyższym. Powyżej 6 książek rocznie 11 procent badanych ze średnim wykształceniem i 23 procent z wyższym.

Do lektury e-booków choć raz w życiu przyznało się 7 procent badanych, a do słuchania audiobooka 6 procent.

Sondaż zrealizowano na losowej reprezentatywnej próbie 3 tysięcy obywateli Polski w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny błąd statystyczny dla tej próby wynosi 1,8 procent.

dchew2u

Podziel się opinią

Share
dchew2u
dchew2u
Więcej tematów