Odroczenie odroczenia ws. Rywina
Do czasu otrzymania zleconej przez sąd opinii lekarskiej o stanie zdrowia Lwa Rywina Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył rozstrzygnięcie wniosku obrony o zawieszenie wykonania kary. Badanie lekarskie Rywina ma się odbyć w najbliższą środę.
11.04.2005 | aktual.: 11.04.2005 14:33
Poinformował o tym rzecznik sądu, Wojciech Małek. Według adwokatów Rywina, ich klient jest zbyt chory, by 18 kwietnia iść do więzienia, jak zdecydował sąd. Obrońcy sami zamówili ekspertyzę lekarską u neurologa i specjalisty chorób wewnętrznych, która - według nich - świadczy o chorobie Rywina. Sąd postanowił ją zweryfikować, zlecając badanie przez lekarzy w Zakładzie Medycyny Sądowej. Ma się ono odbyć w środę.
Rywin jest skazany - prawomocnym wyrokiem - na 2 lata więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory.
W marcu sąd wyznaczył na 18 kwietnia termin stawienia się Rywina w zakładzie karnym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie dla odbycia wyroku. Obrońcy zapewniali, że Rywin stawi się, ale zarazem pytali, kto weźmie odpowiedzialność, "jeśli chory człowiek będzie musiał iść do więzienia".
W grudniu 2004 r. Sąd Apelacyjny (SA) w Warszawie uznał, że Rywin jest winny nie usiłowania oszustwa wobec Agory - za co w kwietniu 2004 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 2,5 roku więzienia - lecz pomocy w płatnej protekcji ze strony nieustalonej grupy osób. SA obniżył wyrok do dwóch lat.
Prokuratura i obrona mogą wnieść kasację do Sądu Najwyższego (SN). Obrona zapowiedziała kasację już wcześniej - wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary aż do rozpoznania sprawy w SN.
Prokuratura zastanawia się, czy odwoływać się do SN w sprawie kwalifikacji prawnej czynu Rywina. Zastępca prokuratora generalnego Kazimierz Olejnik mówił, że po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku SA zapadnie decyzja o ewentualnym śledztwie, które miałoby ustalić, czyim pomocnikiem był Rywin przy próbie płatnej protekcji.
Samo złożenie kasacji nie uchyla prawomocności wyroku i w dalszym ciągu jest on wykonalny, jak stanowi to prawo. Dopiero ewentualne uchylenie przez SN wyroku skazującego uchyla prawomocność i wykonalność orzeczenia. Może to - choć nie musi - spowodować wypuszczenie skazanego z więzienia.