PolskaOdprawa wart z okazji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Odprawa wart z okazji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono 62. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział m.in: kombatanci - zarówno byli żołnierze I Armii Wojska Polskiego, jak i partyzanci z Armii Krajowej i Armii Ludowej.

08.05.2007 | aktual.: 08.05.2007 16:04

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana wart. W obchodach wzięli też udział m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz Prezesa Rady Ministrów.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości był czas na wspomnienia. Ze wzruszeniem Dzień Zwycięstwa wspomina pułkownik Jan Karniewicz z Trzeciej Pomorskiej Dywizji Piechoty. Ludzie krzyczeli wiwat, śpiewali, strzelali w powietrze. Pułkownik podkreśla, że dla żołnierzy to był najszczęśliwszy dzień wojny, bo dawał nadzieję, że uda się przeżyć i cało wrócić do domu.

Mieszane uczucia

Bez większego entuzjazmu koniec wojny przyjęli żołnierze Armii Krajowej. Uczestnik Powstania Warszawskiego Zdzisław Piłatowicz wspomina, że długo musiał się ukrywać przed represjami nowej komunistycznej władzy. Schowałem się na Pradze, bo to nie było dla nas święto. Byłem powstańcem warszawskim i nie witano nas kwiatami i nie braliśmy udziału w defiladach.

Żołnierz AK pułkownik Zygmunt "Łoś" Łabędzki również ma mieszane uczucia w związku z Dniem Zwycięstwa. Przypomina, że polscy żołnierze, walczący na froncie zachodnim byli pominięci w uroczystościach Dnia Zwycięstwa. Ósmego maja na defiladzie w Londynie polscy lotnicy stali na chodniku i płakali - mówił Łabędzki. Tłumaczył, że z powodu Stalina polskie jednostki, które toczyły krwawe boje z hitlerowcami, nie mogły brać udziału w tej defiladzie.

Wiceminister obrony narodowej Jacek Kotas wskazuje, że Polska po zwycięstwie nad hitleryzmem długo musiała walczyć o niezależność. Dziś wprawdzie żyjemy w czasach pokoju, a nasz kraj jest w Unii Europejskiej i NATO, jednak nie można mówić o braku zagrożeń. Kotas wyjaśnia, że w takiej komfortowej sytuacji nie znajduje się obecnie żadne państwo. Jego zdaniem dziś nasze bezpieczeństwo zależy też od tego jaki stopień bezpieczeństwa jest w innych rejonach świata.

Dwie daty

Za dzień zakończenia II wojny światowej uznaje się w Europie dwie daty - 8 i 9 maja 1945 r. W Europie Zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnym Dniem Zwycięstwa jest 8 maja. Tego dnia w 1945 r. o godz. 15 ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.

Rosjanie zażądali jednak od Niemiec osobnego podpisania kapitulacji. Nastąpiło to w Berlinie o północy z 8 na 9 maja, a według moskiewskiego czasu o godz. 2 - już 9 maja. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja. Również w Polsce przez ponad 40 lat oficjalnie Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)