Odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierownictwa MON
Doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i
sił zbrojnych rozpoczęła się w Warszawie. W pierwszej
części obrad uczestniczy prezydent Lech Kaczyński.
Odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna służy podsumowaniu ostatniego roku w wojsku i wytyczeniu kolejnych zadań.
Do najważniejszych przedsięwzięć MON należy dokończenie profesjonalizacji armii, która wkrótce ma się składać wyłącznie z żołnierzy zawodowych. Pobór został już zawieszony, w kwietniu wojskowe komendy uzupełnień przeprowadzą kwalifikację młodych mężczyzn pod kątem ich przydatności do służby wojskowej. Samo stawienie się do kwalifikacji będzie podstawą przeniesienia do rezerwy.
MON ukończyło prace nad projektem dziesięcioletniego programu rozwoju sił zbrojnych do roku 2018. Projekt programu - poddawany jeszcze konsultacjom - zakłada, że armia będzie liczyć 100 tys. żołnierzy służby czynnej i - w ciągu 2 lat - 20 tys. rezerwistów. Przewiduje także utworzenie nowego stanowiska - szefa obrony - który dowodziłby wojskiem w imieniu ministra, Sztab Generalny stałby się organem planowania. Wprowadzenie stanowiska szefa obrony wymagałoby zmiany konstytucji, na co - jak sygnalizowała kancelaria prezydenta - nie będzie zgody.
Tempo modernizacji technicznej spowolniły cięcia budżetowe - zamiast planowanych 4,7 mld zł MON na tegoroczne zakupy ma ok. 2,2 mld. MON renegocjuje umowy, by przełożyć dostawy i płatności, a by nie dopuścić do upadku krajowych zakładów zbrojeniowych proponuje, by brały kredyty, których koszty ma pokryć resort. W środę senacka komisja obrony zaapelowała do premiera o niedokonywanie ograniczeń wydatków obronnych.