PolskaOdpocznij od samochodu

Odpocznij od samochodu

Samochody są dziś jedną z głównych przyczyn pogarszania się jakości życia w miastach - wykazują badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). - Zostawmy auta w garażu przynajmniej na jeden dzień - apelują władze Krakowa. Dziś rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności. Ma nas przygotować do rozstania z czterema kółkami w Dniu bez Samochodu - 22 września.

Odpocznij od samochodu

Po Krakowie jeździ codziennie około 350 tys. samochodów. Biorąc pod uwagę, że miasto ma 750 tys. mieszkańców, na jedno auto przypadają nieco ponad dwie osoby. Liczba pojazdów wciąż jednak rośnie. - Tylko w okresie od stycznia do maja tego roku zarejestrowaliśmy 22 tys. samochodów - mówi Paweł Hola z wydziału komunikacji urzędu miasta. - W ubiegłym roku było ich prawie 70 tys.

Co szkodzi najbardziej

W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. Człowiek zużywa 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny.

- Z raportów WHO wynika, że liczba śmiertelnych ofiar spalin samochodowych wyraźnie przekracza liczbę ofiar wypadków - informuje Małgorzata Mrugała z magistrackiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

Najbardziej szkodzą nam zawar te w spalinach ołów i kadm. Oprócz tego, że wdychamy je codziennie, osiadają w glebie i powodują skażenia roślin. Także tych, które hodujemy na działkach i zjadamy. -

Stężenie ołowiu w glebie na terenie krakowa utrzymuje się na tym samym poziomie, co 50 lat temu - alarmuje prof. Józef Curzydło z katerdry chemi rolnej Akademi Rolniczej w Krakowie. - Niedawno zbadaliśmy sałatę wyhodowaną w ogródku działkowym. Zawartość ołowiu w jej liściach przekraczała normę dziesięciokrotnie.

Wybierz komunikację publiczną

Co roku w Polsce ginie w wypadkach około 7-8 tysięcy osób, a 20 tys. zostaje inwalidami - wynika z policyjnych statystyk. Według WHO, ponad 30 proc. ludności w krajach Unii Europejskiej jest narażona na hałas, który powoduje zaburzenia zdrowotne. Oprócz tego, masowa motoryzacja przyczynia się do m.in. otyłości, raka, alergii, nerwic i stresu.

Zapobiec rozwojowi motoryzacji może... dobra komunikacja publiczna. Polskie miasta jednak znacznie więcej wydają na budowę nowych dróg i mostów niż na doinwestowanie sieci tramwajowej i autobusowej.

Tymczasem z badań europejskich (raport Europejskiej Agencji Środowiska, TERM 2001) wynika, że pod względem efektywności, inwestowanie w transport publiczny jest o wiele bardziej skuteczne niż budowanie nowych dróg. Linia szybkiego tramwaju, czy miejskiej kolei może w ciągu godziny przewieźć 60 tys. pasażerów w obie strony, podczas gdy dwustronna, trzypasmowa autostrada tylko 7,5 tys.

Na dojazd do pracy na odległość 10 kilometrów tam i z powrotem samochód potrzebuje od 10 do 30 razy więcej przestrzeni niż transport publiczny.

Konrad Pawłowski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)