Polska"Odnalezienie grobu Heroda bez znaczenia dla historyczności ewangelii"

"Odnalezienie grobu Heroda bez znaczenia dla historyczności ewangelii"

Jeśli podana przez media informacja o znalezieniu grobu Heroda przez archeologów potwierdzi się, nie będzie to miało znaczenia dla historyczności ewangelii, choć jest ciekawą informacją - uznał biblista, jezuita o. Marek Baraniak.

"Odnalezienie grobu Heroda bez znaczenia dla historyczności ewangelii"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

08.05.2007 | aktual.: 08.05.2007 15:27

Grobowiec, gdzie pochowano króla Judei Heroda, który według ewangelii św. Mateusza rozkazał dokonać rzezi niewiniątek, odnaleziony został przez profesora Ehuda Necera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. O znalezisku, dokonanym w dawnym Herodium, 12 km od Jerozolimy, poinformowała uczelnia.

Jeśli grób byłby prawdziwy, jest to ciekawa wiadomość, ale bez znaczenia dla historyczności ewangelii i dla wiary - powiedział o. Baraniak. Dodał, iż od dawna wiadomo, że postać Heroda jest historyczna, i że archeolodzy potwierdzili już dane dotyczące jego życia.

Herod I, zwany Wielkim, panował w Judei z nominacji Rzymu od około 40 r. p.n.e. Według ewangelii św. Mateusza, dowiedziawszy się od Mędrców ze Wschodu o narodzinach przyszłego króla żydowskiego, rozkazał wymordować w Betlejem wszystkich chłopców w wieku do dwóch lat.

O. Baraniak zwrócił uwagę, że ewangelie nie miały być biografiami Jezusa, lecz stanowią raczej prezentację jego postaci i nauczania oraz mają znaczenie religijne.

Pisarze - ewangeliści, nie dysponowali precyzyjnymi danymi historycznymi. Pokazując historyczność Jezusa, odwoływali się do przeszłości tak, jak ją zapamiętali - wyjaśnił biblista. Pamiętano na przykład, że kilkadziesiąt lat wcześniej panował Herod, i że był okrutnym władcą, zazdrosnym o władzę, bojącym się spisku.

O. Baraniak przypomniał, że ewangelista Łukasz mówi o narodzeniu Jezusa za czasów panowania Heroda i Kwiryniusza. To pewnego rodzaju sprzeczność, ponieważ Herod umarł w 4 r. przed narodzeniem Jezusa, a Kwiryniusz panował znacznie później, około 6-7 r. naszej ery. Widać, że Łukaszowi (wspominającemu Heroda) chodziło po prostu o stwierdzenie, że Jezus jest historyczną postacią, taką jak i Herod - dodał.

Z przekazów historycznych wiadomo, że Herod był sprawnym, ale i despotycznym władcą. Upamiętnił się budową portu w Cezarei i rozbudową Drugiej Świątyni w Jerozolimie. Owładnięty był obsesyjnym lękiem przed spiskiem na swoje życie, pod wpływem którego kazał stracić własną żonę i trzech synów.

Warto pamiętać, że Herod z pochodzenia nie był Żydem, lecz pochodził z rodu nawróconego na siłę na judaizm - podkreślił o. Baraniak. Nie był w stu procentach Żydem, ale formalnie, publicznie, musiał się deklarować jako wyznawca judaizmu, aby Żydzi jakoś zaaprobowali go w Jerozolimie. Z drugiej strony zależało mu na utrzymaniu swojej pozycji, siły i terenów, które Rzym powierzył mu pod kontrolę - powiedział biblista.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)