Odmowa rejestracji KW SLD w przedterminowych wyborach w Żaganiu
Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Komitetu Wyborczego SLD w przedterminowych wyborach burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu (Lubuskie). KW SLD odwoła się do sądu. Przedterminowe wybory odbędą się w niedzielę 19 maja.
KW SLD wcześniej został zarejestrowany, jednak po uchwale PKW i postanowieniu Komisarza Wyborczego decyzję zmieniono.
Zastrzeżenia co do zachowania procedur przy rejestracji KW SLD mieli przedstawiciele Komitetu Wyborczego Forum Społeczne z Żagania. Członek tego Komitetu, a zarazem Miejskiej Komisji Wyborczej, Mirosław Tomicz podważył poprawność wypełnienia dokumentów przedłożonych przez KW SLD podczas rejestracji i zgłosił to m.in. PKW.
- Błąd polegał na nieodpowiednim przygotowaniu list poparcia, które są niezgodne z obowiązującymi wzorami zawartymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów - powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.
Pełnomocnik KW SLD Jacek Karbownik powiedział, że zmiany na kartach zostały naniesione podczas rejestracji komitetu, w dobrej wierze, w obecności członków komisji w Żaganiu.
19 kwietnia br. KW SLD został zarejestrowany po tajnym głosowaniu Miejskiej Komisji Wyborczej (MKW) w Żaganiu. Zastępca przewodniczącego tej Komisji Marek Ślusarski powiedział, że komisja postanowiła zarejestrować komitet mimo, że jego listy budziły duże wątpliwości.
- Pierwsza z opinii PKW nie była jednoznaczna i pozostawiała nam taką możliwość. W poniedziałek otrzymaliśmy jednak uchwałę PKW i postanowienie Komisarza Wyborczego dotyczące odmowy rejestracji KW SLD - wyjaśnił Ślusarski.
Na tej podstawie Miejska Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o odmowie rejestracji komitetu SLD, co oznacza wykluczenie z wyborów zarówno jego kandydatów na radnych, jak i kandydata na burmistrza Żagania, którym był Marek Kopta.
Komitet może w ciągu trzech dni złożyć skargę na odmowę rejestracji do sądu, która zostanie rozpatrzona w trybie wyborczym. Karbownik powiedział, że taka skarga we wtorek zostanie złożona do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.
Przedterminowe wybory, będące konsekwencją skutecznego referendum z lutego, odbędą się 19 maja. Tego samego dnia mieszkańcy Żagania wybiorą nową Radę Miasta, odwołaną także w drodze referendum.
Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 8 do 22. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 21 tys. mieszkańców. Rada miejska w Żaganiu liczy 21 radnych.
Obecnie w przypadku wyborów do Rady Miasta, które odbędą się w czterech okręgach, listy kandydatów ma zarejestrowane 12 komitetów wyborczych - łącznie jest na nich 367 kandydatów. Zarejestrowanych kandydatów na burmistrza jest dziewięciu.
Referendum ws. odwołania burmistrza Żagania Sławomira Kowala i rady miejskiej odbyło się 17 lutego. W przypadku obu organów okazało się skuteczne.
Od końca lutego funkcję burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu pełni Małgorzata Kuźniar.