Odkrywanie przeszłości na Rynku Głównym w Krakowie
Archeolodzy, doktorzy Waldemar Niewalda i Cezary Buśko, byli niebywale podnieceni odkryciem najstarszych jak dotąd fragmentów starych Sukiennic.
Trzynastowieczny kawałek muru, zbudowany bardzo starannie z drobnych kamieni z widocznymi otworami, jest usytuowany skośnie wstosunku do dzisiejszych Sukiennic, tych z epoki kazimierzowskiej. Wykopaliska prowadzone są w komorach Kramów Bogatych od strony ul. Brackiej, ściślej - między południowo-wschodnią stroną Sukiennic a kościołem św. Wojciecha. Sięgają głębokości prawie 4 metrów poniżej dzisiejszego poziomu Rynku. Właśnie tam odkryto skośne kamienne mury. Różnią się one od fundamentów Kramów Bogatych i dzisiejszych Sukiennic. Archeolodzy są przekonani o konieczności poszerzenia badań i o taką zgodę wystąpią do Jana Janczykowskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dwa zespoły budowli starych Sukiennic znane są z badań prof. Wiktora Zina oraz z badań prowadzonych przez Pracownie Konserwacji Zabytków. Były one usytuowane skośnie do uliczki biegnącej pośrodku Kramów Bogatych i schodziły się na osi krzyża dzisiejszych Sukiennic. Teraz badacze odkryli równoległe budowle do tych odkrytych przez zespół prof. Zina. Spodziewają się podobnego znaleziska przy murach badanych w przeszłości przez PKZ.
- To odkrycie, obok cmentarzyska w miejscu poniemieckiego zbiornika przeciwpożarowego, jest najbardziej zaskakujące - przekonuje dr Waldemar Niewalda. - Znalezisko przekonuje o tym, że po wyburzeniu starych Sukiennic, na ich miejscu postawiono nową halę Sukiennic, które dziś nazywamy kazimierzowskimi oraz Kramy Bogate. (mas)