ŚwiatOdkryto osadę i cmentarz sprzed pięciu tysięcy lat

Odkryto osadę i cmentarz sprzed pięciu tysięcy lat

Zespół archeologów z Indii i Japonii odkrył w północnych Indiach pozostałości rozległego ośrodka osadniczego i cmentarzyska z czasów kultury Harappy - donosi serwis Times of India.

Odkrycia dokonano w pobliżu wioski Farmana, około 40 kilometrów od miasta Rohtak w stanie Harijana - który dawniej był częścią indyjskiego Pendżabu.

Archeolodzy odkryli na stanowisku o łącznej powierzchni ponad 18 hektarów pozostałości dużego ośrodka osadniczego, pochodzącego z czasów kultury Harappy - zwanej też kulturą Indusu - która rozwijała się w dolinie rzeki Indus w Pakistanie około pięć tysięcy lat temu.

Odkryty ośrodek osadniczy, który jest jednym z największych odnalezionych dotąd stanowisk kultury Harappy, składał się z czterech położonych niedaleko siebie kompleksów mieszkalnych oraz cmentarzyska o powierzchni 3 hektarów.

Jak poinformował prof. Manmohan Singh z Uniwersytetu Maharshiego Dayananda w Rohtak, archeolodzy odsłonili jak dotąd jeden z czterech kompleksów mieszkalnych znajdujących się na stanowisku, zawierający zespół 26 komnat - o wymiarach od 6x6 do 16x20 metrów - oraz 4 kuchnie i taką samą liczbę pomieszczeń łaziebnych, oraz dziedziniec w centralnej części.

Na znajdującym się w pobliżu cmentarzysku z tego samego okresu naukowcy odsłonili dotychczas około 70 grobów, zawierających ludzkie szczątki.

Większość zmarłych została pochowana zgodnie z tradycją kultury Indusu, wraz z przedmiotami należącymi do tych ludzi za życia, np. w jednym z grobów przy szczątkach kobiety odnaleziono 3 bransolety z muszli, 2 obręcze z miedzi, miedziane kolczyki oraz koraliki i ozdoby umieszczone na stopach.

Kultura Indusu należała do jednej z najbardziej zaawansowanych zurbanizowanych cywilizacji starożytności, której miasta - jak odnalezione Harappa i Mohenjo Daro w Pakistanie - wykazują znaczne podobieństwa w rozkładzie urbanistycznym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)