Trwa ładowanie...
d1uv1sv
27-10-2004 19:55

Odkryto nowy gatunek człowieka

Żył równocześnie z Homo sapiens zaledwie 18 tys. lat temu, był karłowaty i miał mózg wielkości grejpfruta - tak najkrócej można opisać nieznany dotąd gatunek człowieka kopalnego, odkryty na indonezyjskiej wyspie Flores. O znalezisku donoszą australijscy i indonezyjscy naukowcy na łamach "Nature".

d1uv1sv
d1uv1sv

Kości osobnika odkryto w jaskini Liang Bua pośród narzędzi kamiennych i szczątków zwierząt - karłowatych słoni i waranów. Na potrzeby naukowego opisu znalezisku nadano nową nazwę gatunkową - Homo floresiensis.

Autorzy znaleziska sugerują, że osobnik ten mógł być skarlałą pochodną Homo erectus z Jawy. Jego niewielki wzrost naukowcy wyjaśniają długotrwałą izolacją na wyspie i ograniczoną wielkością populacji. Karlenie w takich warunkach, zwłaszcza na wyspach, to przypadek znany z dotychczasowych obserwacji zwierząt.

Dziś jesteśmy jedynym gatunkiem Homo - rodzaju, który wyłonił się około 2,5 mln lat temu. W przeszłości na Ziemi żyło więcej gatunków człowieka - Homo habilis, Homo erectus, Homo neanderthalensis i Homo sapiens, który pojawił się około 160 tys. lat temu.

d1uv1sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uv1sv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj