Odkryto nowy gatunek chorobotwórczej bakterii
Zidentyfikowano nieznaną wcześniej bakterię, atakującą gruczoły limfatyczne u ludzi - poinformowało pismo "PLoS Pathogens". Publikacja dowodzi, że na odkrycie wciąż "czeka" wiele chorobotwórczych bakterii.
24.04.2006 | aktual.: 24.04.2006 17:00
Rozpoznana bakteria różni się od innych znanych naukowcom drobnoustrojów w takim stopniu, że na potrzeby jej klasyfikacji stworzono zupełnie nowy rodzaj i gatunek, Granulobacter bethesdensis.
Badania wykazały, że najbliższymi znanymi nowo odkrytego mikroorganizmu jest rodzina Acetobacteraceae. Większość jej członków jest stosunkowo nieszkodliwa, można ich znaleźć w owocach, roślinach i glebie. Bakterie te mogą psuć fermentujące wina lub piwa, stosuje się je za to w produkcji octu winnego.
Biolodzy znają jedynie małą część niezliczonych gatunków bakterii, jakie zamieszkują wodę, gleby, powietrze i organizmy. Większości tych drobnoustrojów nie da się bowiem wyhodować i zidentyfikować w laboratorium.
Nawet, gdy bakterie podejrzewa się o wywoływanie konkretnej choroby, ustalenie konkretnego winowajcy jest niesłychanie skomplikowane. Dlatego też rozpoznanie nowego czynnika chorobotwórczego jest dla mikrobiologów dużym wydarzeniem.
G. bethesdensis wyizolowano od chorego na dość rzadką, przewlekłą chorobę ziarniakową, któremu dodatkowo dokuczała gorączka i tracił na wadze.
Nie umiejąc wyleczyć pacjenta, lekarze wysłali go do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Bethesdzie (Maryland, USA). Tam usunięto część jego migdałków i rozpoczęto poszukiwania przyczyn infekcji.
Ekspertom udało się wyhodować podejrzaną o infekcję bakterię. Nie rozpoznali jej jednak standardowymi metodami. Wobec tego zbadano jeden z genów bakterii. Jego analiza pozwala określić wzajemne pokrewieństwo mikroorganizmów (to pozwoliło uznać jej związek z bakteriami octu winnego).
Aby sprawdzić, jak działa nowo odkryta bakteria, i ewentualnie potwierdzić jej chorobotwórczość, naukowcy zarazili nią myszy chore na jedną z odmian przewlekłej choroby ziarniakowej (CGD). Bakteria zainfekowała mysie gruczoły limfatyczne.
Naukowcy podejrzewają, że G. bethesdensis wywołuje przewlekłe infekcje u osób chorych na CGD. Obecnie naukowcy sprawdzają, czy mikroorganizm ten może się przyczyniać do powstawania bardziej powszechnych schorzeń, np. zespołu drażliwego jelita.