Trwa ładowanie...
d2rqr2z

Odkryto fragmenty posągu z II wieku

Belgijscy archeolodzy, pracujący na stanowisku w Sagalassos, starożytnym mieście z czasów greckich i rzymskich w południowej Turcji, odkryli fragmenty olbrzymiego posągu cesarza Hadriana - donosi serwis Archeology Magazine.

d2rqr2z
d2rqr2z

Posąg doskonale wyrzeźbiony w marmurze mierzył, zdaniem naukowców, od 4 do 5 metrów wysokości i jest jedną z najpiękniejszych rzeźb przedstawiających cesarza Hadriana, jakie kiedykolwiek odnaleziono.

Odkrycia dokonał zespół naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Leuven w Belgii, który pod kierunkiem Marca Waelkensa bada stanowisko w Sagalassos od kilkunastu lat.

W bieżącym roku archeolodzy kontynuowali prace na terenie rzymskich łaźni, koncentrując się na południowo-wschodnim narożniku kompleksu.

W ciągu kilku ostatnich dni naukowcy odkrywali kolejne fragmenty posągu, od stopy mierzącej 80 centymetrów długości, do głowy, która ma 70 centymetrów.

d2rqr2z

Głowa posągu zachowała się w stanie prawie nienaruszonym, co pozwoliło naukowcom zidentyfikować osobę cesarza Hadriana, który panował w Rzymie w latach 117-138 n.e. W ocenie ekspertów odkryty posąg pochodzi z początku okresu panowania władcy.

Budowę kompleksu łaźni w Sagalassos rozpoczęto w okresie panowania Hadriana, a ukończono kilkadziesiąt lat później. Łaźnie należą do tych budowli w Sagalassos - m.in. obok sanktuarium kultu cesarza - których powstanie można datować na okres panowania Hadriana i jego następcy Antoninusa Piusa.

d2rqr2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rqr2z
Więcej tematów