Odkrycie na skalę europejską w krakowskim kościele
Pietę w kościele pw. św. Barbary można już podziwiać w pełnej okazałości. Jest wyeksponowana w odnowionej niszy, zyskała też nowe oświetlenie. Najwięcej emocji wzbudza jednak krucyfiks z głównego ołtarza. Podczas renowacji okazało się, że kryje on więcej tajemnic niż przypuszczali historycy sztuki. To ewenement na skalę europejską.
11.09.2009 | aktual.: 14.09.2009 11:40
Po pierwsze - jest prawdopodobnie starszy niż pierwotnie datowano. Dotychczas przypuszczano, że powstał w 1420-30 roku i zaliczano go do rzeźby małopolskiej. Najnowsze badania wskazują, że ten gotycki krucyfiks jest z 1400 roku. - To odkrycie na skalę europejską - cieszy się Jan Gruszka, opiekun administracyjny projektu.
Według dra Pawła Pencakowskiego z Akademii Sztuk Pięknych należał do wyposażenia kaplicy cmentarnej, przebudowanej z funduszu Królowej Jadwigi. - Pewne tropy wskazują na włoską genezę - zdradza dr Pencakowski. - Nie sądzę jednak, że był wykonany we Włoszech, bo rodzaj korony cierniowej i ukształtowanie przepaski na biodrach mówi o tym, że artysta zapoznał się z włoską sztuką.
Pencakowski potwierdza, że krucyfiks jest wedle legendy jednym z cudownych (mówiących) krakowskich krucyfiksów. Obecnie można go podziwiać w ołtarzu głównym, za dwoma obrazami rozsuwanymi dzięki specjalnemu mechanizmowi. Jezuici chwalą się też przy okazji nowym dziedzińcem z podświetlanym oczkiem wodnym. Z kolei w ich kościele przy ul. Kopernika zmieniono pokrycia dachów, hełmy wież, odświeżono też organy piszczałkowe. Zainteresowanie kościołem św. Barbary nagle wzrosło nie tylko wśród turystów.
Jezuickie perły
Ponad 2 mln euro wyniósł konserwatorski projekt o nazwie "Jezuickie Perły Południa - Ochrona Kulturowego Dziedzictwa Europejskiego". Pieniądze pokryły prace w trzech jezuickich obiektach: bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika, Jezuickim Domu Zakonnym przy Małym Rynku i wnętrzu kościoła św. Barbary.
Elżbieta Wadowska
Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes/Kraków: Można już podziwiać tajemniczy krucyfiks u Św. Barbary