Trwa ładowanie...

Odcienie Romantyzmu, Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

25 września Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus otworzy uroczyście nowy sezon artystyczny 2016/2017.

Share
Odcienie Romantyzmu, Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus
Źródło: materiał organizatora, Fot: materiał organizatora
dfl943d

Podczas koncertu inauguracyjnego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Zespół wystąpi pod batutą wybitnego dyrygenta, Maestro Marka Pijarowskiego. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, w programie usłyszymy trzy ważne i niezwykle spójne pod względem stylistycznym romantyczne kompozycje autorstwa Zygmunta Noskowskiego, Henryka Wieniawskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Solistką będzie Celina Kotz, jedna z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia w Polsce, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w 2015 roku.

Jako pierwszy w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmi utwór mający szczególne znaczenie dla kultury polskiej, czyli _**Poemat symfoniczny „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego**_, należący do najwybitniejszych i zarazem najbardziej znanych dzieł kompozytora. Step inspirowany był Trylogią Henryka Sienkiewicza, którego 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci obchodzimy właśnie w tym roku. Podobnie jak Sienkiewiczowskie dzieło, poemat Noskowskiego również napisany został „ku pokrzepieniu serc” i wiąże się z romantyczną wizją polskiego narodu. Późnoromantyczna kompozycja nieustannie zachwyca słuchaczy swoją bogatą i dojrzałą instrumentacją.

dfl943d

Kolejnym romantycznym dziełem, które zabrzmi podczas inauguracji, będzie słynny _**Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.**_ Ta kompozycja „poety skrzypiec” stanowi kwintesencję stylu Wieniawskiego, będącego połączeniem fenomenalnej techniki i wysmakowanego wirtuozostwa, z idiomem lirycznym, tak charakterystycznym dla epoki XIX wieku.

Zwieńczeniem wieczoru będzie kompozycja Sergiusza Rachmaninowa, który choć przez większość życia tworzył swoje utwory już w XX wieku, to do końca pozostał wierny zarówno ideałom, jak i estetyce romantycznej. Kompozytor żalił się, że w odniesieniu do współczesnych nurtów muzycznych czuje się jak „duch przechadzający się po wrogim sobie świecie”. Jak powiedział: „Nie mogę już pisać po staremu, a nowa szkoła kompozytorska jest nie dla mnie. Starałem się zrozumieć dzisiejsze muzyczne ścieżki, ale do mnie nie przemawiają. Zawsze czuję, że moja muzyka i moje reakcje na muzykę pozostają takie same, niezmordowanie próbuję wyrazić piękno”. W wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus usłyszymy ostatnie dzieło orkiestrowe _**Rachmaninowa – Tańce symfoniczne op. 45**_, napisane specjalnie dla Orkiestry Filadelfijskiej i słynnego dyrygenta Eugene’a Ormandy’ego. Rzadko grywane, choć niezwykle efektowne Tańce stawiają przed orkiestrą możliwość wirtuozowskiego popisu.

Niedziela I 25 września 2016 I godz. 19.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy:
CELINA KOTZ – skrzypce
POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent

W programie:
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Henryk Wieniawski – Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Sergiusz Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45

Bilety dostępne na:
http://bilety24.pl oraz http://sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

dfl943d

Podziel się opinią

Share
dfl943d
dfl943d
Więcej tematów