Trwa ładowanie...

Odcienie Romantyzmu, Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

25 września Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus otworzy uroczyście nowy sezon artystyczny 2016/2017.

Odcienie Romantyzmu, Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia IuventusŹródło: materiał organizatora, fot: materiał organizatora
d1vzblt
d1vzblt

Podczas koncertu inauguracyjnego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Zespół wystąpi pod batutą wybitnego dyrygenta, Maestro Marka Pijarowskiego. Podczas tego wyjątkowego wieczoru, w programie usłyszymy trzy ważne i niezwykle spójne pod względem stylistycznym romantyczne kompozycje autorstwa Zygmunta Noskowskiego, Henryka Wieniawskiego i Sergiusza Rachmaninowa. Solistką będzie Celina Kotz, jedna z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia w Polsce, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w 2015 roku.

Jako pierwszy w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmi utwór mający szczególne znaczenie dla kultury polskiej, czyli _**Poemat symfoniczny „Step” op. 66 Zygmunta Noskowskiego**_, należący do najwybitniejszych i zarazem najbardziej znanych dzieł kompozytora. Step inspirowany był Trylogią Henryka Sienkiewicza, którego 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci obchodzimy właśnie w tym roku. Podobnie jak Sienkiewiczowskie dzieło, poemat Noskowskiego również napisany został „ku pokrzepieniu serc” i wiąże się z romantyczną wizją polskiego narodu. Późnoromantyczna kompozycja nieustannie zachwyca słuchaczy swoją bogatą i dojrzałą instrumentacją.

Kolejnym romantycznym dziełem, które zabrzmi podczas inauguracji, będzie słynny _**Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego.**_ Ta kompozycja „poety skrzypiec” stanowi kwintesencję stylu Wieniawskiego, będącego połączeniem fenomenalnej techniki i wysmakowanego wirtuozostwa, z idiomem lirycznym, tak charakterystycznym dla epoki XIX wieku.

Zwieńczeniem wieczoru będzie kompozycja Sergiusza Rachmaninowa, który choć przez większość życia tworzył swoje utwory już w XX wieku, to do końca pozostał wierny zarówno ideałom, jak i estetyce romantycznej. Kompozytor żalił się, że w odniesieniu do współczesnych nurtów muzycznych czuje się jak „duch przechadzający się po wrogim sobie świecie”. Jak powiedział: „Nie mogę już pisać po staremu, a nowa szkoła kompozytorska jest nie dla mnie. Starałem się zrozumieć dzisiejsze muzyczne ścieżki, ale do mnie nie przemawiają. Zawsze czuję, że moja muzyka i moje reakcje na muzykę pozostają takie same, niezmordowanie próbuję wyrazić piękno”. W wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus usłyszymy ostatnie dzieło orkiestrowe _**Rachmaninowa – Tańce symfoniczne op. 45**_, napisane specjalnie dla Orkiestry Filadelfijskiej i słynnego dyrygenta Eugene’a Ormandy’ego. Rzadko grywane, choć niezwykle efektowne Tańce stawiają przed orkiestrą możliwość wirtuozowskiego popisu.

d1vzblt

Niedziela I 25 września 2016 I godz. 19.00 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy:
CELINA KOTZ – skrzypce
POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent

W programie:
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Henryk Wieniawski – Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Sergiusz Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45

Bilety dostępne na:
http://bilety24.pl oraz http://sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj