Odchylenie Krzywej Wieży w Toruniu zbadają specjaliści
Specjaliści zmierzą, jakie jest odchylenie od
pionu Krzywej Wieży w Toruniu - poinformował miejski
konserwator zabytków Lech Narębski. Pomiary słynnej
średniowiecznej baszty ostatni raz przeprowadzano w latach 70. ub.
wieku. Do pionu brakowało jej wówczas 1,4 m.
Budowla raczej jest stabilna, jednak z dbałości o zabytek trzeba to ustalić precyzyjnymi pomiarami geodezyjnymi. Ich wynik podany będzie z dokładnością do setnych milimetra - powiedział Narębski. Pomiary zostaną przeprowadzone jesienią. Miejski konserwator zapowiedział, że od tej pory będą one cyklicznie powtarzane.
W Europie krzywe wieże są w Pizie we Włoszech, w Ząbkowicach Śląskich i w Toruniu. Ta ostatnia powstała w XIV w. jako 15- metrowa baszta wśród murów obronnych. Już w trakcie budowy odchyliła się od pionu o 15 stopni. Powodem było piaszczyste podłoże; baszta pochylała się tak długo, aż znalazła oparcie na twardszym gruncie.
Do XVIII w. pełniła funkcje obronne. Następnie mieścił się w niej karcer dla kobiet. W XIX w. wieżę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym - pulpitowym. W latach 60. XX w. Krzywa Wieża była siedzibą stowarzyszeń kulturalnych. Obecnie mieści się w niej kawiarenka i sklepik z pamiątkami.