"Oda do radości" zamiast hejnału mariackiego
Z okazji przystąpienia Polski do Unii
Europejskiej o północy 30 kwietnia i w południe 1 maja z wieży
Mariackiej w Krakowie, zamiast tradycyjnego hejnału, rozlegnie się
"Oda do radości" - hymn zjednoczonej Europy - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej
Siekanka.
Zmianę w repertuarze hejnalisty zarządził małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Hejnał odtrąbi młodszy ogniomistrz Zygmunt Rozum.
"Trąbka, na której odegrany zostanie hymn zjednoczonej Europy, będzie sprzedana na specjalnej aukcji zorganizowanej przez 'Gazetę Krakowską', a uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla chorego dziecka z Krakowa" - powiedział Andrzej Siekanka.
Historia hejnału związana jest ze strażą miejską, która zobowiązana była do ostrzegania ludności średniowiecznych miast przed niebezpieczeństwem, głównie pożarem. Od XIV wieku, po wprowadzeniu i upowszechnieniu zegarów wieżowych, stróż nocny obowiązany był także do obwoływania godzin.
Praktyka grania hejnałów utrzymała się do końca XVIII wieku. Zmiana warunków życia w miastach, pogarszająca się sytuacja finansowa sprawiły, że granie hejnałów zostało zaniechane. W Krakowie po kilkunastu latach przerwy granie hejnału zostało wznowione w 1810 r.
Legenda głosi, że w 1241 r. strażnik na wieży dostrzegł hordę Tatarów. Kiedy zaczął grać na alarm, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Trębacz zginął, melodia gwałtownie się urwała. Od tego zdarzenia hejnał krakowski urywa się raptownie.