PolskaOd stycznia zabraknie w szpitalach lekarzy

Od stycznia zabraknie w szpitalach lekarzy

Od stycznia 2008 roku wejdą unijne przepisy ograniczające u nas czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. To katastrofa, nie będzie miał kto leczyć - alarmuje dziennik "Polska".

Od stycznia zabraknie w szpitalach lekarzy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.11.2007 | aktual.: 06.11.2007 07:12

Teraz lekarze pracują łącznie z dyżurami ponad 70 godzin. Skrócenie czasu pracy oznacza więc, że szpitalom będzie jeszcze trudniej niż obecnie zapewnić odpowiednio liczny zespół lekarzy, by chronić życie i zdrowie pacjentów. Problemu raczej nie da się rozwiązać, zatrudniając dodatkowych medyków, bo już teraz brakuje w Polsce około 15 tys. lekarzy - uważa dziennik.

Nowe prawo daje co prawda dyrektorom furtkę, którą mogą się ratować: tzw. klauzulę opt-out. Lekarze, którzy ją podpiszą, będą mogli pracować do 72 godzin tygodniowo przez trzy miesiące, z możliwością przedłużenia tego okresu. Tyle, że domagają się oni w zamian większych zarobków. A dyrektorom szpitali brakuje pieniędzy.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że można wprowadzić system zmianowy, ale zdaniem medyków, będzie to ze szkodą dla pacjenta. Na zmianach znajdzie się bowiem mniej lekarzy niż teraz - czytamy w dzienniku "Polska". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)