PolskaOd początku maja utonęły już 83 osoby

Od początku maja utonęły już 83 osoby

Przed nami kolejny upalny weekend. Słoneczna aura sprawia, że częściej wypoczywamy nad wodą. Od początku maja utonęło jednak już 83 osoby. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o przestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą.

Od początku maja utonęły już 83 osoby
Źródło zdjęć: © Policja

04.07.2015 10:02

W czwartek do tragedii doszło w Nowej Soli (woj. lubuskie), gdzie utonęło 6-letnie dziecko. Chłopiec wraz z ojcem i bratem wypoczywali na terenie tamtejszego parku rozrywki, gdzie znajduje się niestrzeżony akwen. Malec został wyłowiony z wody, ale mimo reanimacji nie udało się go uratować. Z kolei nad jeziorem Łęckim (woj. kujawsko-pomorskie) utonął 17-latek, który wypoczywał z grupą rówieśników. 17-latek wszedł do wody i po chwili zaczął wzywać pomocy. Znajomi próbowali uratować kolegę, ale bezskutecznie. Godzinę później służby ratownicze wyłowiły jego ciało.

To nie jedyne tragiczne przypadki. W tegorocznym sezonie kąpielowym życie straciło już 83 osoby. W czerwcu doszło do 48 śmiertelnych wypadków, a w pierwszych dwóch dniach lipca zginęło 5 osób.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Przed nami kolejny ciepły weekend. Wypoczynek nad jeziorem czy morzem to zasłużony wakacyjny relaks. Szybko może się jednak przemienić w tragedię, jeśli zapomnimy o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu nad i w wodzie.

O czym więc należy pamiętać? Unikajmy niestrzeżonych kąpielisk i akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem naszym i naszych dzieci czuwa dodatkowo ratownik.

Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody rozgrzanym - różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie kąpmy się w wodzie, której temperatura nie przekracza 14 stopni Celsjusza.

Podchodźmy do wody z ostrożnością - nie przeceniajmy swoich umiejętności. Na otwarte wody wypływajmy tylko z asekuracją. Pływanie daleko od brzegów i po zapadnięciu zmroku mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Nie skaczmy - w szczególności na główkę - do nieznanej i zbyt płytkiej wody.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)