Od magnesów rośnie mózg
Dzięki polu magnetycznemu można zwiększyć sprawność umysłową - wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji American Academy for Neuroscience, o których informuje "New Scientist". Na razie naukowcy pobudzili wzrost neuronów u myszy, ale już zaplanowano powtórzenie eksperyment na ludziach.
Naukowcom z Nowego Jorku (City University) udało się pobudzić wzrost nowych neuronów w mózgu myszy, działając bodźcami magnetycznymi na obszar związany z zapamiętywaniem (zakręt zębaty hipokampa). Po pięciu dniach stymulacji wyraźnie wzrosła liczba komórek macierzystych.
Uważa się, że powstawanie w mózgu nowych komórek odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu i regulacji nastroju. Eksperyment ma być powtórzony na ludziach, u których hipokamp jest ulokowany znacznie głębiej wewnątrz mózgu.
Przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) stosuje się w leczeniu niektórych zaburzeń, na przykład depresji i schizofrenii oraz przy rehabilitacji osób po udarze. Magnetyczne cewki wzbudzają w mózgu pole elektryczne, które aktywuje lub dezaktywuje poszczególne obszary.
Zdaniem autorów badań, podobna metoda leczenia mogłaby okazać się skuteczna przy demencji i chorobie Alzheimera - choć raczej przy spowalnianiu postępu zmian patologicznych niż w celu całkowitego wyleczenia.