PolskaOd 1 marca nowa lista leków refundowanych

Od 1 marca nowa lista leków refundowanych

Na liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać 1 marca, znajdzie się 66 nowych produktów, dla 70 obniżone zostaną urzędowe ceny zbytu. Refundowany będzie m.in. stosowany u hemodializowanych pacjentów lek zawierający parykalcytol.

Od 1 marca nowa lista leków refundowanych
Źródło zdjęć: © WP | Łukasz Szełemej

Jak informuje resort zdrowia, minister objął refundacją lek zawierający parykalcytol w ramach nowego programu lekowego: Leczenie parykalcytolem wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów hemodializowanych. Ma to poszerzyć zakres opcji terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów wymagających leczenia obniżającego poziom parathormonu.

W sumie na listę leków refundowanych wpisanych zostanie 66 nowych produktów. Wśród nich jest lek zawierający esomeprazol - refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, z poziomem odpłatności 50 proc. Jak informuje MZ, jest to kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów m.in. z chorobą refluksową przełyku, w tym długotrwale przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne, u których występuje niebezpieczeństwo powstania wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Na liście znajdzie się też lek losartan i amlodypina. We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach będzie on refundowany z poziomem odpłatności 30 proc. To kolejna opcja terapeutyczna dla pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Kolejny na liście to lek złożony zawierający fenoterol i bromek ipratropiowy w postaci aerozolu inhalacyjnego - refundowany w przypadku astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i eozynofilowego zapalenia oskrzeli z poziomem odpłatności 30 proc.

Dla dwóch substancji czynnych - metforminy i dabigatranu - zostaną rozszerzone dotychczasowe wskazania objęte refundacją. W przypadku pierwszego leku chodzi o nieprawidłową tolerancję glukozy (stan przedcukrzycowy), zaś drugiego - o zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płuca oraz prewencję nawrotów tych schorzeń u dorosłych.

Pozostałe produkty umieszczone w części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

Zgodnie z nowymi przepisami, dla 70 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu. Obniżki wyniosą od 2 gr do 324 zł.

Od 1 marca zwiększyć ma się dostępność leczenia w ramach programów lekowych i katalogu chemioterapii. Refundacją zostaną objęte leki zawierające immunoglobuliny ludzkie w ramach programu lekowego "Leczenie przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych". W tym programie leczeni mogą być pacjenci m.in. z miastenią.

W katalogu chemioterapii rozszerzono zakres wskazań refundowanych dla paklitakselu w zakresie leczenia nowotworów złośliwych żołądka. Refundacją zostaną objęte kolejne leki zawierające cisplatynę, etopozyd, gemcytabinę, immunoglobulinę ludzką i czynnik VIII krzepnięcia krwi

Dla stosowanych w chemioterapii i programach lekowych 40 leków zawierających 15 substancji czynnych obniżono urzędowe ceny zbytu. Obniżki wynoszą od 1 gr do ponad 1,1 tys. zł.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu do spraw Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Włodarczyka, nowa lista leków refundowanych po raz kolejny przynosi rozczarowanie dla lekarzy i ich pacjentów.

- Ponownie podnosimy sprawę nieprawidłowej konstrukcji systemu limitowego, której niniejszy projekt jest kolejnym potwierdzeniem. Nieustanne dopisywanie kolejnych odpowiedników do wykazów, skutkujące automatycznym obniżaniem limitu finansowania przez NFZ, generuje wzrost dopłat pacjentów w szerszym zakresie (426 produktów) niż spadek dopłat do leków (185 produktów) - powiedział.

Podkreślił, że mimo zmniejszenia wydatków NFZ na refundację, oszczędności poczynione od wejścia w życie ustawy refundacyjnej nie są przeznaczane na refundację nowych substancji czynnych i poszerzanie dostępu do leczenia w ramach programów lekowych w oczekiwanym zakresie.

- Nowa lista w zakresie wykazu aptecznego praktycznie nie zwiera nowych substancji czynnych - jeden izomer leku już refundowanego (ezomeprazol), leki złożone zawierające już refundowane substancje (losartan i amlodypinę) oraz nową postać farmaceutyczną leku już refundowanego (fenoterol i bromek ipratropionowy) - powiedział.

Zwrócił uwagę, że w przypadku jednego z odpowiedników metforminy refundacją objęte zostało wskazanie (stan przedcukrzycowy), które nie wynika z charakterystyki produktu leczniczego. W przypadku innych odpowiedników tak się nie stało. - Stanowi to niezwykłe utrudnienie dla lekarza, który musi w tej sytuacji sprawdzać, daną dawkę, numer EAN i to, czy w określonym wskazaniu chorobowym odpowiednik jest refundowany czy nie - ocenił. Dodał, że w tym przypadku refundacją powinny być objęte wszystkie produkty lecznicze zawierające daną substancję czynną, a nie tylko wybrane.

Włodarczyk pozytywnie ocenił wprowadzenie do nowego programu lekowego leczenia przetoczeniami immunolobulin w chorobach neurologicznych oraz zmiany w programie leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego sildenafilem i epoprostenolem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)